Muriqi e kualifikon Lazion në çerekfinale të Kupës së Italisë

Goditja e Vedat Muriqit me kokë në fund të ndeshjes ka bërë që Lazio të kualifikohet në çerekfinale të Kupës së Italisë duke fituar kundër Parmës me rezultat 2-1.

Ndeshja Lazio-Parma ka përfunduar me rezultat 2-1 në kohën e rregullt.

Vedat Muriqi ka goditur furishëm topin me kokë gjë që nga shtylla topi ka prekur shpinën e portierit duke bërë që ky i fundit të shënoi autogol.

Pjesa e parë e kësaj ndeshjeje ishte e Lazios pasi që ata vazhdimisht sulmuan dhe arritën që të shënojnë gol në minutën e 23-të te ndeshjes.

 

Ishte Marco Parolo që shënoi një gol të bukur në minutën e 23 të ndeshjes me kokë.

Me këtë rezultat të ngushtë përfundoi pjesa e parë.

Në pjesën e dytë Parma pati disa raste për gol dhe arriti që të barazojë rezultatin në minutën e 83-të me anë të Victori Mihaila.

E kur mendohej që ndeshja do të shkonte në vazhdime në skenë doli Vedat Muriqi.

Acerbi bëri një krosim të mirë në zonë në minutën e 90-të dhe aty ishte Muriqi i cili e goditi topin me kokë.

Topi goditi shtyllën kurse nga shtylla përfundoi në shpinë të portierit Colombi duke u shënuar kështu goli i dytë në minutën e 90-të.

Kjo fitore e kualifikon Lazion në çerekfinale ku do të luajnë me Atalantan. /GazetaExpress/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT