“Muhammedi – i Dërguari i Zotit” një film i jashtëzakonshem për profetin Muhamed

Muhammedi: I Dërguari i Zotit, një film i realizuar nga regjizori i njohur Majid Majid, tregon për herë të parë se si lindi profeti Muhamed, në shekullin e 6.

Muhammedi: I Dërguari i Zotit – është një film historik, me regji nga Majid Majid. Filmi u lëshua nëpër kinema në vitin 2015, filmi është një prodhim iranian që ka thyer rekord me buxhetin më të lartë.

Historia zhvillohet gjatë shekujve të 6-të dhe 7-të dhe tregon rreth jetës së Muhammedit, Profetit të Islamit, që nga lindja e tij deri në moshen 13 vjeçare.

Filmi u zgjodh për Oscar në kategorinën për filmin më të mirë nga gjuha e huaj në ceremoninë e 88-të të Oskar në 2016, por u skualifikua nga lista e ngushtë.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

MË TË FUNDIT