Moti gjatë fund javës

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës ka njoftuar se vendi ynë gjatë këtyre dy ditëve të vikendit do të karakterizohet me mot të vranët dhe me intervale me diell.

Sipas IHK-së, vranësirat gjatë ditës nuk do të jenë stabile, kështu që vende-vende do të shoqërohen me reshje shiu.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 13-15 graë Celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 24-26 gradë Celsius. Shtypja atmosferike do të mbetet në vlerat e normales me tendencë të rritjes në ditët në vijim. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes e lehtë deri mesatare. Sipas parashikimeve numerike, sinoptike dhe radarike, kjo gjendje bllokuese e presionit nga pasditja e së dielës do të zhvendoset nga vendi ynë, duke krijuar mundësi që masat e ajrit me presion të lartë të mbizotërojnë mbi vendin tonë për të krijuar kushte që java e ardhshme të ketë temperatura pak sa ma të larta, kthjellime dhe intervale më të gjata me diell”, thuhet në komunikatë.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT