Lajme Mot i çmendur në Shqipëri, 3 qytete rrezikojnë të përmbyten (FOTO)

Mot i çmendur në Shqipëri, 3 qytete rrezikojnë të përmbyten (FOTO)

Reshjet e dendura të shiut gjatë ditës së sotme, kanë sjellë përkeqësimin e situatës në të gjithë territorin e vendit. Meteorologët parashikojnë që reshjet e shiut të vijojnë gjatë gjithë natës, çka do të kishte rrezik për përmbytje në 3 qytete të vendit.

Tre qytete kryesore rrezikojnë të përmbyten si pasojë e reshjeve të dendura të shiut që kanë pushtuar vendin ditën e sotme.

Vlora, Gjirokastra dhe Elbasani rrezikohen nga përmbytjet për shkak të reshjeve të shiut që pritet të vazhdojnë deri nesër.

Sipas parashikimeve “sot pasdite dhe deri në orët e para të ditës së nesërme priten reshje intensive, deri lokalisht shumë intensive në qarqet Vlorë, Gjirokastër, Shkodër dhe Kukës.”

Thuhet se mundësi për rrëshqitje të tokës do të ketë në qarqet Vlorë, Gjirokastër, Elbasan dhe Berat.

Në zona të kufizuara të qarqeve, reshjet do të jenë në formë shtrëngatë, më të mundshme në terrenet malore.

“Sot pasdite (e martë, dt.20) dhe deri në orët e para të ditës së nesërme (e mërkurë, dt.21) priten reshje intensive, deri lokalisht shumë intensive në qarqet Vlorë, Gjirokastër, Shkodër dhe Kukës (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Në zona të kufizuara të qarqeve, reshjet do të jenë në formë shtrëngate, më të mundshme në terrenet malore (dhe ato pranë tyre).

Mundësi për përmbytje të lokalizuara nga përrenjtë dhe lumenjtë e vegjël ose në zona urbane, kryesisht përgjatë fundit të ditës së sotme dhe pjesës së parë të ditës së nesërme në qarqet Vlorë, Gjirokastër dhe Elbasan. Mundësi për rrëshqitje të tokës në qarqet Vlorë, Gjirokastër, Elbasan dheBerat.

TEMPERATURAT

Nesër (e mërkurë, dt.21) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 13 / 16 °C

në vendet e ulëta: 12 / 17 °C

në vendet malore: 7 / 12 °C

ERA

Sot pasdite (e martë, dt.20) era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare, për momente të shkurtra deri e fortë. Ndërsa nesër (e mërkurë, dt.21) era pritet të fryjë e lehtë.”

- Advertisement -

TË FUNDIT