Momenti kur shembet ndërtesa në Gaza pas sulmeve izraelite me raketa

Militantët palestinezë thonë se lëshuan 130 raketa drejt kryeqytetit izraelit të Tel Avivit pasi një sulm ajror që goditi një ndërtesë në Rripin e Gazës.

Ndërtesa 13-katëshe u sulmua një orë e gjysmë pasi banorët dhe njerëzit lokalë u paralajmëruan të evakuohen, raporton agjencia e lajmeve reuters.

Ushtria e Izraelit thotë se po synonte militantët në Gaza në përgjigje të sulmeve të hershme me raketa.
<
Të paktën 30 njerëz kanë vdekur në disa nga dhuna më e rëndë në vitet e fundit, raporton bbc.

Komuniteti ndërkombëtar u ka kërkuar të dy palëve t’i japin fund përshkallëzimit, i cili pason ditët e trazirave në Jeruzalem.

Militantët kishin lëlluar tashmë më shumë se 400 raketa që nga e hëna mbrëma, duke vrarë dy izraelitë. Zyrtarët shëndetësorë në Gaza raportojnë se 28 palestinezë atje u vranë nga sulmet ajrore izraelite. /Telegrafi/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT