Momenti kur Dustin Poirier ia “fikë” dritat Conor McGregorit

Dustin Poirier ishte i jashtëzakonshëm këtë mëngjes kur regjistroi një fitore të madhe ndaj Conor McGregor në luftën e shumë pritur të ngjarjes kryesore në UFC 257.

Kjo ishte gjithashtu lufta e parë e irlandezit në UFC që kur mposhti Donald Cerrone përsëri në janar 2020.

Ndërsa tifozët e UFC shpresonin të shihnin luftën me famëkeqe ’për të shënuar rikthimin e tij në tetëkëndësh me një zhurmë, gjërat nuk përfunduan në mënyrën që të gjithë prisnin pasi amerikani shpërtheu ndaj McGregor duke e demoluar atë brenda oktagonit.

Pas një raundi të parë të ekuilibruar mirë, ku të dy luftëtarët arritën të godisnin njëri-tjetrën, raundi i dytë kishte një histori krejt tjetër.

Në raundin e dytë, McGregor u përpoq të merrte luftën ndaj Poirier, por kjo taktikë i ktheu plotësisht efekt kur Dim The Dimond ’uli një goditje të djathtë vdekjeprurëse që tronditi irlandezin dhe e la atë në dysheme, përcjell GazetaBlic.

32-vjeçari ishte i shpejtë për të përfituar nga kjo dhe filloi të godiste me çekan McGregor me dorën e tij të djathtë para se gjyqtari të ndërhynte dhe të ndalonte luftën dhe të shpallte Amerikanin si fitues përmes TKO (nokaut teknik).

- Advertisement -

MË TË FUNDIT