Argjentina e ka fituar Kupën e Amerikës.

Leo Messi është vendosur në histori të kësaj kombëtarje, duke arritur që të fitoi një trofe të rëndësishëm në nivel shtetesh.

Kombëtarja e udhëhequr nga Lionel Scaloni triumfoi me rezultat 1 me 0 ndaj Brazilit.

Pas ndeshjes, një moment vërtetë emocionues ishte ai kur Neymar ndonëse në mesin e lotëve nga humbja shkoi tek Messi dhe i dha një përqafim të gjatë.