Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës: Kharkiv, Chernihiv dhe Mariupol, janë ende në duart tona

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës ka thënë se qytetet Kharkiv, Chernihiv dhe Mariupol, janë ende në duart e tyre, shkruan Gazeta Metro.

Kjo ministri ka lëshuar një përditësim të inteligjencës këtë mëngjes pasi fillon java e dytë e agresionit rus.

Ajo thotë se qytetet e Kharkiv, Chernihiv dhe Mariupol “mbeten në duart e Ukrainës”, pavarësisht granatimeve të rënda ruse në ditët e fundit.

Ministria e Mbrojtjes shton se megjithëse “disa forca ruse kanë hyrë në qytetin e Khersonit”, “situata ushtarake mbetet e paqartë”.

Rusia ka pretenduar se ka kontroll të plotë të qytetit port jugor, ndërsa kryebashkiaku i Kherson thotë se nuk ka forca ukrainase të pranishme.

Deklarata shton se “trupi kryesor” i kolonës ruse që përparon drejt Kievit është ende mbi 30 km (18 milje) nga kryeqyteti ukrainas.

Aty thuhet se ajo është vonuar nga “rezistenca e fortë ukrainase, prishja mekanike dhe bllokimi”. /gazetametro.net

- Advertisement -

MË TË FUNDIT