Të paktën 10 persona raportohet të kenë vdekur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mëngjesin e së dielës në Kroaci.

Shefi i Mbrojtjes Civile, Damir Trut dhe Ministri i Shëndetësisë, Vili Beros shkuan në vendin e ngjarjes. Pasi vizitoi spitalin në Slavonski Brod, ku 45 të plagosur kërkuan ndihmë, Vili Beroš iu drejtua publikut.

“69 persona, 67 pasagjerë dhe 2 shoferë u përfshinë në aksident,” tha Beros.

15 persona u plagosën rëndë.“Kishte edhe të mitur në aksident, një vajzë u plagos rëndë,” tha Beroš.

Fjalën e mori Maja Grba Bujevič.

Ajo tha se ishin përfshirë 6 ekipe të ndihmës së shpejtë.

“Në 6:23 morëm një telefonatë, në 6:26 u larguam,” tha Grba Bujevic. Katër, pesë minuta më vonë, tha ajo, stafi i ambulancës tashmë ishte atje.

Kreu i spitalit tha se kishte lëndime të ndryshme.

“Dy persona janë në kujdes intensiv, 15 janë plagosur rëndë. Ne patëm tre operacione dhe kjo nuk përjashton mundësinë e operacioneve të reja. Të gjithë pacientët u kujdesën sipas rregullave,” tha shefi i spitalit.

Damir Trut tha se të gjitha shërbimet adekuate bënë një punë të mirë.