Metodat për t’i mbajtur sytë e shëndetshëm

Në ngutje dhe ngutje të jetës së sotme, trupi ynë nuk ka llojin e pushimit që i nevojitet.

Ne përfundojmë duke kërkuar vjetër shumë shpejt, dhe të gjithë duken të lodhur. Sytë kanë të bëjnë me kaq shumë lodhje. Në këtë botë të smartphone dhe digitalization, sytë merren me kaq shumë stres dhe dramë. Këtu janë 9 mënyra të thjeshta në të cilat mund t’i mbani sytë larg nga lodhja dhe lodhja.

Jepni atyre një pushim

Sot, kur kaloni shumicën e kohës para smartphone dhe kompjuterave, duhet të kujdeseni duke i dhënë pushim syve. Thjesht bëjeni zakon të mbyllni sytë për disa minuta çdo 2-3 orë.

Ushtrimet

Sigurohuni që të bëni një zakon për të bërë këto ushtrime të thjeshta të përshkruara në imazhet më poshtë. Këto ushtrime do të ndihmojnë sytë tuaj të heqin qafe stresin dhe do të shmangin pamjet e errëta.

Syzet dhe sytë
Nëse përdorni syze gjatë gjithë ditës, shqyrtojeni heqjen e tyre disa herë. Reduktoni përdorimin e tyre pasi ato gjithashtu vënë shumë presion në sy. Hiqini ato, mbyllni sytë dhe pushoni për disa minuta. Do të ndiheni të lehtësuar dhe të rifreskuar.

Mbajini ato të ftohta
Vendosi dy copa pambuku në rozmarinë, shtrihuni dhe vendosni ato në sytë tuaj për rreth 15 minuta. Ju gjithashtu mund të përdorni feta patate ose lëng patate për sy të bukur dhe të freskët. Miksoni lëng kastravec dhe ujë, uji dhe copa pambuku në të dhe pastaj vëni ato në sytë tuaj. Do të rinovojë lëkurën rreth syve tuaj dhe do ta mbajë atë të ndritshme dhe të freskët.

Pastroni me ujë
Sapo të ktheheni në shtëpi, sigurohuni që ju të sillni ujë të ftohtë në sytë tuaj në mënyrë të përsëritur. Do ta mbajë atë të hidratuar dhe të freskët. Do të ndiheni të freskët dhe më të mirë. Masazhoni sytë me një sy krem ​​me bimë për 15 minuta me lehtësi.

Lëng karrote
Të ndihesh i shëndetshëm dhe i përshtatshëm në botën e sotme, është e rëndësishme që konsumimi juaj të jetë i mirë dhe i shëndetshëm. Konsideroni duke marrë lëng karrote dhe përzierni disa pika vaj ulliri në të. Pirja e saj do t’ju mbajë dhe sytë tuaj të shëndetshëm dhe shikimi i saj do të jetë i ndritshëm.

Shmangni gjërat digjitale
Pas arritjes në shtëpi përpiquni të shmangni përdorimin e kompjuterave ose telefonave. Ata jo vetëm që do t’ju largojnë nga ato tuaja, por gjithashtu do të shtojnë më shumë stres në sytë tuaj. Mos e mbani telefonin pranë jush duke fjetur dhe mos i përdorni ato 2 orë para gjumit.

Trataka

Ky është një ushtrim indian që do t’ju ndihmojë të mbani fokusin e syve dhe të mendjes suaj. Ndizni një qiri, rri në heshtje dhe vendosni të gjithë përqendrimin në flakën e qirinjëve derisa imazhi të bëhet i gjallë në kokën tuaj. Bëni këtë proces për rreth 10 minuta. /Lajmi.net/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT