Meta 20 minuta takim me Bashën, Rama e nisi ditën me not pranë Presidencës

Katër ditë para 30 qershorit, një tjetër lëvizje politike vjen nga Presidenti Ilir Meta, i cili ka ftuar sot (27 qershor) në takim kryeministrin Edi Rama dhe shefin e opozitës Lulzim Basha. Prej orës 5:00 të mëngjesit, Kreu i Shtetit ndodhet në Presidencë. Në orën 09:00 ai priti në takim kryedemokratin Basha.

Ora 09:23 Përfundon takimi Meta-Basha në Presidencë

Ka zgjatur vetëm 23 minuta takimi i presidentit Ilir Meta dhe kreut të PD-së Lulzim Basha në Presidencës, ku fokus i diskutimeve ka qenë 30 qershori i zgjedhjeve vendore dhe gjetja e një zgjidhje për krizën politike.

Ora 09:10 Meta ka disa opsione në tavolinë për pamundësimin e 30 qershorit

Pas refuzimit të kryeministrit, Meta pritet që sërish të tentojë të thërrasë Ramën në takim për të diskutuar për 30 qershorin.

Burime për RTV Ora bëjnë me dije se Presidenti ka deklaruar se nuk do të pranojë mbajtjen e zgjedhjeve me 30 qershor.

Të njëjtat  burime nga Presidenca bëjnë me dije se Meta ka në tavolinën e punës disa opsione për të pamundësuar këtë. Pas orës 13 mund të presim vendime të rëndësishme nga Presidenti për 30 qershorin.

Ora 09:00 Basha i thotë PO ftesës së Metës

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, është treguar i përpiktë, duke mbërritur fiks në orën 9 në zyrën e kreut të Shtetit Ilir Meta për takimin e thirrur për krizën politike.

Ora 08:35 Largohet Rama 

Pas rreth 60 minuta relaksim, kryeministri është parë të largohet me eskortën e tij.

Ora 08:26 Meta e pret në Presidencë, Rama po bën not

Burimet bëjnë me dije se kryeministri, Edi Rama, po noton në ambientet e një Qendre Sportive pranë Presidencës.

(Ne foto: Eskporta e kryeministrit)

Ora 07:00 Meta e fton në takim, Rama: Jam i zënë me zgjedhjet

Dje kryeministri publikoi ftesën e Presidentit në twitter, teksa iu përgjigj me ironi: “Kemi zgjedhje, jam i zënë!”

“Për shkak të fushatës elektorale që po zhvillohet sipas dekretit presidencial,ku 30 qershori është përcaktuar datë zgjedhjesh,kabineti im ka komunikuar telefonikisht pamundësinë për këtë takim.Po meqë Ilir Meta vazhdon të luajë letrash, ja dhe me shkrim:Kemi zgjedhje,jam i zënë. E meqë ra llafi tek loja e letrave të Ilir Metës, ju kam thënë pas antidekretit se pas asaj çrmendurie pres edhe nje tjetër. Se ç’kam një ndjesi që do ta bëjë, po për këtë do flasim nga e hëna e më tej se tani kemi vetëm një punë: Zgjedhjet në 30 qershor,” shkruante Rama.

Shkresa e firmosur nga drejtori i kabinetit të Presidentit, Arben Cici, mbante datën 26 qershor dhe i drejtohej drejtores së kabinetit të kryeministrit, Vali Bizhga.

“Dëshiroj t’ju bëj me dije se Presidenti i Republikës, Ilir Meta mirëpret nesër në takim kryeministrin Edi Rama për të biseduar për situatën politike në vend, në çdo orë që ai mundet, duke filluar nga mëngjesi herët në orën 5:00 deri në orën 13:00 në zyrën e tij në Presidencë”.

Ky refuzim i Kryeministrit tregon qartë angazhimin e mazhorancës pavarësisht dekretit të Presidentit dhe mungesës së opozitës në zgjedhje.

Por në këtë përgjigje vihet re që përveçse do të ketë zgjedhje me 30 Qershor, fati i dialogu politik është ende i pashkruar në letër.

/Ora News.tv/

 

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

MË TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com