Merkel: Gjermania nuk është fajtore për valën e refugjatëve sirianë

 

 

Gjermania nuk është fajtore për valën e refugjatëve sirianë në Hungari të cilët po tentojnë të hipin nëpër trenat që shkojnë në Gjermani ka thënë kancelaria gjermane Angela Merkel

Qeveria hungareze ka thënë më herët se “marrëdhënia fleksibile” gjermane ndaj refugjatëve nxit migrimin.

Merkel ka thënë se sirianët kanë shansa të mëdha që të marrin azil, por kjo nuk duhet të jetë befasi dhe njëkohësisht kështu do të duhej të ishte edhe në të gjitha vendet tjera evropiane.

Mergel është takuar në Berlin me kryeministrin e Spanjës Mariano Rajoy dhe me këtë rast kanë ftuar Komisionin Evropian për të vepruar në çështjen e refugjatëve, raportojnë mediet gjermane.

Autoritetet hungareze sot në mëngjes kanë ndaluar të gjithë trenat që shkojnë për në Gjermani dhe Austri

- Advertisement -

MË TË FUNDIT