Gazetari Valon Syla është i njohur për komentet e tij për kosovarët që jetojnë jashtë Kosovës.

Edhe pse ironia dhe humori i tij për diasporën shpesh herë janë keqkuptuar, ka nga ata që i kanë mirëpritur komentet nga Syla.Një mërgimtar së fundmi ka postuar një fotografi me Sylën, ku ka treguar edhe për dhuratën që ia ka sjellur nga mërgimi.“Erdhe me u taku nga Luasanne edhe më priti me humor e mikpritje. Ja pruna një parë patika të bardha, me kompromis që pastaj i ndërron ngjyrat babika”, ka shkruar mërgimtari Naman Mustafi në Facebook, transmeton lajmi.net.

Ai ka thënë se ia ka bërë me dije gazetarit Syla që atë nuk e shanë e gjithë diaspora, por ka edhe prej atyre që e mbështesin dhe e duan.

Postimi i plotë:
Me Valon A. Sylën një gazetar simpatik. Erdha me u taku nga Lausanne edhe më priti me humor e mikpritje. Ja pruna një parë patika të bardha, me kompromis që pastaj i ndëron ngjyrat babika.Me rendesi u knaqëm edhe ja bona me dije që krejt diaspora nuk e shanë por ka edhe plotë që e dojnë e mbështesin.