Mënyra të lehta për të hequr barin e padëshiruar nga kopshti

Tani moti është i ngrohtë përsëri duam që kopshtet tona të duken bukur, që do të thotë që ne duhet të fillojmë të heqim qafe fijet e barit në trotuare. Rezulton se ka shumë produkte natyrore që mund t’i përdorni për të hequr qafe bimët e padëshiruara në kopshtin tuaj dhe tashmë i keni ato në kuzhinë.

Thuaj lamtumirë atyre bimëve!

Bimët kanë një shtresë të natyrshme që i mbron ato nga ndikimet negative jashtë. Për të thyer këtë shtresë mbrojtëse ju mund të përgatitni një përzierje të ujit dhe sapunit.

Përzieni së bashku dy gota uji dhe disa pika sapuni në një shishe dhe spërkateni barin e padëshiruar, transmeton rtv21.tv.

Nëse e bëni këtë përpara se të provoni ndonjë nga teknikat e tjera të përmendura më poshtë, ato do të jenë shumë më efektive.

1. Thajeni Merrni një shishe dhe përzieni së bashku dy gota ujë dhe një lugë gjelle alkooli të pastër (96%) dhe spërkateni barin. Kjo do të bëjë që bimët të thahen.

2. Djegi ato Duke derdhur ujë të valë mbi bimet e padëshiruara, ata do të digjen dhe rrënjët do të vdesin. Sigurohuni që ta përdorni këtë metodë vetëm në një vend pa ndonjë bimë tjetër, sepse uji i nxehtë mund të përhapet dhe të vrasë edhe bimë të tjera.

3. Përdorni acid Ju nuk keni nevojë për të gjitha kimikatet, edhe pse ju mund të përzierni së bashku dy lugë lëng limoni dhe një filxhan uthull të bardhë për të marrë të njëjtin efekt. Spërkateni me këtë përzierje në bimët e padëshiruara me qëllim që t’i vrisni ato. Kjo metodë nuk do të ndikojë në tokë, kështu që ju nuk do të rrezikoni të vrisni bimë dhe lule të tjera.

4. Sode buke Atje është edhe një herë, kampioni i gjithanshëm: sode buke. Derdhni rreth një lugë çaji sode buke në bimë që dëshironi të hiqni, veçanërisht në rrënjë në pjesën e poshtme. Kjo do të parandalojë çdo bimë të padëshiruar që të rritet në të ardhmen./21Media

- Advertisement -

MË TË FUNDIT