Media franceze: Historia prekëse e kosovares, ish-kandidate për Miss Franca

Media franceze “Purepople” ndan historinë e një vajze shqiptare, e ikur nga lufta e fundit në Kosovë gjatë vitit 1999.

Një ish-kandidate për Miss France, një refugjate lufte kosovare që ndau një histori prekëse të ikjes nga Kosova.

Kleofina shpërndau një postim mërzitës në Instagram disa ditë më parë. Ish-kandidatja për Miss France dhe “Pekin Express”, ku e kujtoj fëmijërinë së saj të kaluar në Kosovë para se të duhej detyrimisht të largohej nga vendi, në një kohë kohë lufte.

Ajo tashmë është një nga bukuroshet më të bukura dhe kërkuara në tregun e modelimit në Francë. Në vitin 2017, ajo përfaqësoi “Provence” dhe shpresonte të bëhej ambasadorja e re e Francës për vitin 2018. Sidoqoftë, të gjithë mund ta mos e dinë atë, por bukuroshja 26-vjeçare është lindur në Kosovë, më 23 korrik 1994, në Gjakovë të Kosovës. Por, si shumë familje, Kleofina u desh të linte tokat e saj amtare me familjen e saj me nxitim për shkak të luftës që shpërtheu në fund të viteve 1999. Me rastin e 13 vjetëve të pavarësisë së vendit, Kleofina ka dashur të ndajë historinë e saj me ndjekësit e saj në Instagram, transmeton albinfo.ch.

Për këtë rast, ish-kandidati i Pekinit Express zbuloi një foto, “një nga të paktat” që ka mundur të gjejë, që daton nga fëmijëria e saj në Kosovë, ku shfaqet së bashku me vëllain e saj të vogël Kresh. “1999 – Lufta në Kosovë. Një luftë e cila detyroi familjen time dhe unë të largoheshim nga vendi ynë brenda natës pa ditur nëse do të arrinim të dilnim të gjallë apo të ktheheshim një ditë”, tha ajo. filloi historinë e tij. Dhe, për të vazhduar: “Do të ishte një gënjeshtër të thuash,” Unë mbaj mend gjithçka “, por mbaj mend mjaft gjëra për të ditur se është një nga ndjenjat më të vështira që një njeri mund të durojë. E megjithatë ne ishim ndër ata me fat.” Në koha e largimit të madh, Kleofina nuk e bëri. Dhe në vend që të rritet në pakujdesi dhe pafajësi, zeshkania e bukur “ndihej në rrezik, tashmë shumë e pjekur dhe e brishtë”. Prandaj është në Francë që ajo gjeti strehë me familjen e saj, “një vend që na adoptoi, na shpëtoi dhe që na lejoi të rindërtojmë gjithçka nga zero”.

Kur jam në Francë, zemra ime është në Kosovë

Nëse largimi nga Kosova ishte një nga sprovat më të vështira të jetës së tij, ajo përsëri e lejoi atë të arrinte ëndrrat e tij më të egra. Sepse me të vërtetë, në Francë, Kleofina ka bërë emër për veten e saj duke u bërë Miss Provence për një vit, por edhe duke filluar projekte që i ishin dashur për zemrën e saj, siç ishte dalja në treg e albumit të saj të parë, në “ngulitja e shpirtit” , siç u besoi në rrjetet e saj sociale. Por Kleofina mbetet shumë e shënuar nga plagët e së kaluarës. “Unë jam me fat që këtë vend ta quaj vendi im. Por me mendje larg mendoj se një refugjat lufte nuk do të ndihet kurrë më në shtëpi askund më. Kur të jem në Francë, zemra ime është në Kosovë dhe kur jam në Kosovë zemra ime është në Francë”, është shprehur ajo.

Kloefina e përmbylli mesazhin e saj duke nderuar Kosovën për vitin e saj të 13-të të pavarësisë dhe duke u bërë thirrje përdoruesve të Internetit për këtë temë.

“Një pavarësi më shumë se e merituar, e cila ka kushtuar jetën e shumë njerëzve të pafajshëm… Shumë nuk e dinë ende se ku është gjeografikisht ky vend, por unë do të doja, nëse kjo është rasti edhe për ju, që të shkoni ta shikoni në Google Maps. mattersshtë shumë e rëndësishme për mua, sepse pa marrë parasysh se sa i pavarur e quan një vend vetë, ai duhet të jetë i pavarur edhe në sytë e të tjerëve. Shumë vende nuk e kanë njohur atë ende si të tillë, dhe se pavarësisht nga duke kaluar vite, përkundër masakrës … Kosova nuk është Jugosllavi, nuk është Serbi, është Kosovë; një vend i pavarur sot dhe përgjithmonë”.

Historia dhe dëshmia e saj preku shumë shoqërinë franceze, të cilët komentuan masivisht, në një mënyrë dashamirëse, dhe duke i dhënë mbështetjen e tyre të plotë.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT