Mbytet anija vdesin gjashtë emigrant sirian

    Gjashtë imigrantë klandestinë me kombësi siriane humbën jetën pas mbytjes së anijes së tyre në brigjet e Turqisë, njoftoi agjencia e lajmeve ”Anatolie”.

    ”Anija ishte pjesë e Ayvacik, qytet turistik në veriperëndim të Turqisë, për të shkuar në Greqi duke kaluar detin Egje”, theksoi agjencia e lajmeve.

    ”Dhjetë imigrantë të tjerë, pjesëtarë të anijes, mes të cilëve gra dhe fëmijë, kanë mundur të shpëtohen nga rojat bregdetare turke”, sipas agjencisë..

    Turqia ka pritur rreth 1,8 milionë refugjatë sirianë të larguar nga konflikti në vendet e tyre. /atsh/