Mbani lotët sepse këta janë filmat më prekës që mund të shihni ndonjëherë

E kujt nuk i pëlqen një film i mirë?! Dhe këtu e kemi fjalën edhe për ata filma që kur i keni mbaruar, nuk i ndalni dot lotët. Epo nëse ju lë një përshtypje të tillë, me siguri që ka qenë film për t’u vlerësuar, prandaj për të gjithë ju që keni nevojë të përjetoni emocione të forta këto ditë dimri, po ju lëmë më poshtë një listë me filmat më prekës.

Pieces of a Woman (2021)

Ky film, i cili ndjek një grua të re të martuar (Vanessa Kirby) teksa ajo lufton me vdekjen shkatërruese të foshnjës së saj gjatë lindjes së fëmijës, nuk është për ata që janë të dobët, por performanca e përmbajtur por zemërthyer e Kirby shton një shtresë të re teksture në debatin rreth abortit dhe dështimit të shtatzënisë.

Manchester by the Sea (2016)

Ky film i Kenneth Lonergan, i cili sillet rreth një njeriu në depresion që kujdeset për nipin e tij pasi vëllai i tij vdes, është praktikisht një monument i depresionit. Peizazhi i zymtë i Bregut Lindor vetëm sa rrit atmosferën e, duke ju lënë me një portret të një familjeje që garantohet se do t’ju bëjë të telefononi nënën tuaj dhe të qani.

A Walk to Remember (2002)

A është kjo komedi romantike një gjë jashtëzakonisht e hershme? Sigurisht. Megjithatë, ne ju sfidojmë që të mos qani si një foshnjë e vogël ndërsa Jamie (Mandy Moore) dhe Landon (Shane West) bien në dashuri, pavarësisht gjithçkaje dhe në sfondin e sëmundjes tragjike të Jamie.

The Notebook (2004)

A mund të flasim edhe për filma të trishtuar pa folur për The Notebook? Kjo dramë romantike me Ryan Gosling dhe Rachel McAdams, e cila ndjek një çift nga rinia deri në pleqëri, është emocionalisht mjaft e fuqishme për t’ju bërë të përloteni sa herë që dëgjoni frazën “nuk ka mbaruar”.

Bambi (1942)

Nëse ka një film që na ka bërë të qajmë gjatë fëmijërisë ai ka qenë pa dyshim Bambi. Skena me gjahtarin që vret nënën e tij traumatizoi breza fëmijësh.

The Fault in Our Stars (2014)

Ky film për një paciente adoleshente me kancer, e cila bie në dashuri me një djalë në grupin e saj mbështetës, garantohet se do t’ju përlotë çdo herë.

Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)

Mirë, të gjithë filmat e Harry Potter përmbajnë një element të denjë për të qarë, por ky veçohet sepse është ai ku vdes një personazh i dashur.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Thyerja e zemrës tepër reale e harresës është eksploruar në mënyrë metaforike në këtë film me regji të Michel Gondry, të shkruar nga Charlie Kaufman për një çift të larguar që vendosin të fshijnë njëri-tjetrin nga kujtimet e tyre (por me çfarë çmimi?).

Marriage Story (2019)

Fëmijët me prindër të divorcuar mund ta kenë veçanërisht të vështirë të shikojnë këtë kandidaturë për Oscar në lidhje me një çift të ndarë që luftojnë për kujdestarinë e djalit të tyre të vogël.

Forrest Gump (1994)

Aktori i preferuar i të gjithëve, Tom Hanks, është kryesisht i përlotur si heroi i dashur i këtij filmi, i cili kalon rrugën e tij nëpër një seri situatash të egra, vetëm për ta gjetur veten duke humbur dashurinë e jetës së tij.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT