Makina godet qëllimisht çiklistat, 4 të vdekur

Katër çiklistë të huaj kanë vdekur pasi një makinë në Taxhikistan i goditi të dielën. Zyrtarët lokalë dyshojnë se viktimat janë pjesë e një sulmi të qëllimshëm.

Dy amerikanë, një shtetas zviceran dhe një shtetas holandez vdiqën të dielën në rrethin e Danghara, rreth 70 km në jug-lindje të kryeqytetit Dushanbe.

Gjithashtu tre turistë u plagosën nga makina, ku shoferi me personat e tjerë u larguan.

Dy personat e dyshuar për përfshirjen në këtë incident u vranë më vonë, njoftojnë zyrtarët në Taxhikistan. Një person tjetër është arresuar dhe makina që u përdor për sulmin është rregulluar.

Raportet në mediat lokale thonë se të dyshuarit ishin të armatosur me thikë dhe sulmuan turistët pasi makina goditi çiklistët.

Viktimat ishin në një turne në Azinë Qendrore në një grup me tre turistë të tjerë nga Franca, Hollanda dhe Zvicra.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT