Makarona me ullinj

  Përbërësit
  – 25 gr djathë parmixhan
  – 320 gr makarona rul
  – 150 gr rikota
  – 4 lugë salcë
  – 2 mocarela
  – vaj ulliri
  – kripë
  – majdanoz

  Përgatitja
  Në një enë me ujë të kripur zieni makaronat, më pas kullojini dhe shtoni rikoten, 4 lugë krem ullinjsh jeshil, pak kripë dhe pak ujë.

  Bashkoni mocarelat e prera në copa dhe vërini përbërësit në një enë balte për një person, të lyer më parë me vaj ulliri.

  Shpërndani djathin e grirë dhe futeni në furrë me 200′C, për 15 minuta.

  Kompletoni me pak majdanoz të grirë dhe shërbejeni menjëherë.