Maji më i nxehtë ndonjëherë, Toka thyen rekordin e nxehtësisë

Toka ka arritur një rekord të ri të nxehtësisë për muajin e 13’të me radhë, thonë shkencëtarët.

Nxehtësia rekorde e majit, nga Alaska për në Indi dhe veçanërisht në oqeane, bëri që temperatura mesatare globale të shkojë në 15.6 gradë C, thuhet sipas NOAA.

Kjo është 0.87 gradë më tepër se temperatura mesatare e Tokës gjatë shekullit 20, thuhet sipas Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike, transmeton Gazeta Express.

Shkencëtarët thonë se ka gjasa që edhe qershori të thyej rekorde të nxehtësisë, gjithashtu. Shkurti dhe marsi këtë vit shënuan gjithashtu temperatura më të larta se normalisht.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT