Lukashenko kërcënon Evropën? “Po sikur të ndërpresim gazin”

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, tha sot se vendi i tij do t’i përgjigjet çdo sanksioni të ri evropian, që lidhet me krizën e emigrantëve në kufirin midis Bjellorusisë dhe Polonisë, për të cilën Brukseli fajëson Minskun.

“Nëse na vendosin sanksione të reja, ne duhet të përgjigjemi,” tha Lukashenko, siç transmeton agjencia bjelloruse e lajmeve Belta, duke raportuar për ndalimin e një gazsjellësi që kalon Bjellorusinë dhe furnizon me gaz nga Rusia Evropën.

“Evropa po ngrohet dhe ata ende kërcënojnë të mbyllin kufijtë tanë. Po nëse e mbyllim rrjedhën e gazit ? Prandaj, unë do t’i rekomandoja udhëheqjes polake, lituanezëve dhe njerëzve të tjerë pa tru që të mendojnë para se të flasin,” tha Lukashenko.

Bjellorusia akuzon Brukselin për refuzim të “dialogut”

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë tha sot se Bashkimi Evropian refuzon të diskutojë krizën në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë, ku mijëra emigrantë kërkojnë të kalojnë kufirin janë bllokuar. Në një intervistë për Ria Novosti, Vladimir McKay deklaroi se Unioni ka ndërprerë fondet për Minskun nga viti 2020 për forcimin e infrastrukturës kufitare dhe ndërtimin e qendrave të pritjes së emigracionit.

Si përgjigje, Minsk pushoi së respektuari marrëveshjen me Brukselin për ri-pranimin në Bjellorusi të migrantëve që hyjnë ilegalisht në Bashkimin Evropian nga territori i tij, tha ministri i Jashtëm./Ora News/