Lista Srpska thotë se për Covid – 19 i respekton masat që i merr Aleksandar Vuçiqi

Lista Srpska me anë të një komunikate ka thënë se do i përshtet gjithmonë kërkesave të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuciq, në masat ndaj Covid-19.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Goran Rakiq, tha të martën në një konferencë për medie se masa e karantinës do të hyjë në fuqi në katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës.

Ndërkohë LS ka reaguar ndaj duke thënë se komentet kritike ndaj këtij vendimi nuk kanë bazë, dhe se kundërshtarët e Vuciq morrën rezultatin në zgjedhjet e fundit parlamentare në Serbi.

“Komente helmuese dhe të vrazhda nga njerëz të shqetësuar moralisht dhe mendërisht për njoftimin e masave të reja mbrojtëse kundër epidemisë konfirmojnë edhe një herë se ka nga ata në shoqërinë tonë që janë të gatshëm të fjalë për fjalë ecin nëpër kufomat e bashkëqytetarëve të tyre për të treguar urrejtjen e tyre patologjike drejt Presidenti Aleksandar Vucic.”, thuhet në deklaratë.

Tutje thuhet se serbët në Kosovë gjithmonë do tu binden masave të qeverisë së Serbisë dhe Vuqicit.

“Serbët në Kosovë dhe Metohi vazhdimisht, siç kanë bërë kohët e fundit, do t’i përmbahen të gjitha masave epidemiologjike të përcaktuara nga Qeveria serbe dhe do të mbështesin Presidentin Vucic në luftën e ardhshme politike dhe diplomatike për Kosovën dhe Metohinë.”, thuhet tutje.

“Këto janë ditët kur qytetarët e Serbisë duhet të jenë të bashkuar në disiplinim dhe përgjegjësi ndaj vetes dhe shëndetit të të dashurve të tyre, dhe nuk duhet të marrin në konsideratë veprimet dhe porositë e atyre që padyshim sipas urdhrit të dikujt për temën e koronës po përpiqen të destabilizojnë shoqëria jonë.”, thuhet tutje. /Express/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT