Letra prekëse për Canën: Për ty Kapiten…

Lorik Cana tashmë i ka dhënë fund një karriere të gjatë dhe të shkëlqyer me kombëtaren kuqezi dhe Euro 2016 ishte ndoshta mbyllja më e mirë për të me përfaqësuesen. Por fakti që nuk do ta shikojmë më në fushë me fanellën e shqiponjave ka prekur shumë tifozë siç është edhe autori i kësaj letre prekëse për Lorik Canën te derguar ne Supersport. Ai vlerëson, falenderon një legjendë të kombëtares, një lider dhe një figurë të madhe të futbollit shqiptar.

 

“Edhe pse e di qe nuk ke per ta lexuar kurre dergimi i ksaj ne kete adrese gjithsesi me duket si nje fare clirimi . Nuk munda ta besoj ishte dyfish me e hidhur sesa eleminimi teksa morra vesh lajmin se ti do te largohesh nga kombetarja . Nuk e di jam thjesht pa fjale dhe pse e dija fare mire qe kjo mund te ndodhte tani , por shpresoja shume qe te shtyhej te pakten dhe per nje edicion tjeter . Jam rritur me videot dhe ndeshjet e tua Lorik . Gjithmone kur isha me i vogel dhe kerkoja per ndonje prej lojtareve shqipetar ne Youtube i vetmi opsion ishte emri Lorik Cana . Kerkoja dhe gjeja pafundesisht video per nderhyrjet e tua thuajse spektakolare dhe per grinten tende duke me bere mjaftueshem krenar per kombesin time . Nese Cana i ri do i perkiste kesaj periudhe do te ishe si Thiago Silva e jam i bindur qe kartoni yt do te vlente me shume sesa 50 mln euro . Sa e sa ndeshje te Lacios te ndjekura thuajse cdo ndeshje te kampionatit italian dhe pse kam zero interes per ate si klub vetem per te pare paraqitjet e tua e per tu krenuar me to . Dhe tani qe mendoj qe do te largohesh nga ne me duket sikur po marr vesh lajmin se kombetarja shqipetare do te perjashtohet per disa vite nga aktivitetet futbollistike . Po po eshte e vertet qe e ke marre kombetaren nga nje gjendje thuajse amatore ku ishim nga vendi i 90 ne Fifa dhe dicka me lart ne Uefa dhe po iken tani duke na lene te 18 e Europes . Na ke lene ne duar te sigurta kapiten por jo ne njeriun udheheqes te ekipit . Ate nuk e kemi ende . Nuk e kemi pasi ne te kundert kur ti mungoje ndaj Frances tifozat nuk do te jepnin 100 alternativa per mbajtjen e shiritit por sic ndodhte me pare emri do te ishte nje dhe i vetem . Me vjen kaq keq qe luftove nje karrier te gjithe per kete dite perfaqesimi ne Europian duke refuzuar kombetare aq te medha per nje kombetare fare te vogel modeste dhe ne fund kur mrekullia ndodhi ti luajte vetem 35 minuta . Sa i paparashikueshem dhe i padrejt qe eshte ky fati . Megjithate ti zgjodhe te ishe nje luan ne pyllin tone dhe jo nje dele ne kopen e te tjereve . Nga sot e tutje nuk do ta kemi me nje udheheqes ne kombetare . Nuk e di nuk e imagjinoj dot kete kombetare pa emrin e Canes pa ato nderhyrjet qe vetem ti di ti besh pa ate entuziazmin tend qe vetem duke te pare karikon gjithe tifozerin shqipetare . Ndoshta per aftesit e tua ka pasur kohe , vitet e fundit qe ishte lehtesisht i zevendesueshem ne ekip kombetar pasi dhe vitet bejne te tyren dhe prurjet fatmiresisht jane te shumta por vetem fakti qe ti ishe nje lider nuk mund te niste ndeshja pa ty titullar . Tani shpresoj edhe enderroj qe nje dite serisht te shoh jo shume larg pjese te kesaj kombetareje duke na drejtuar nga pankina si tranjer ”

Je krenaria dhe legjenda e gjithe historis te kombetares shqipetare !
Faleminderit qe zgjodhe te ishe pjese e jona !
- Advertisement -

MË TË FUNDIT