Lajmi i fundit: Ky është numri i ushtarëve rus të vrarë deri tani në Ukrainë

Dita e nëntë e luftimeve Rusi-Ukrainë po mbyllet me një bilanc të madh të humbjeve në personelin ushtarak, artilerisë ushtarake, dhe aviacionit të ushtrisë ruse.

Media polake Militarium, ka bërë publike të dhënat e Forcave të Armatosura të Ukrainës, dhe vlerësimin e tyre të fundit të humbjeve ruse që nga fillimi i luftës deri në orët e mëngjesit të sotëm.

Personeli ushtarak: rreth 9300 ushtarë të vrarë

Avionë: 36

Helikopterë: 43

Dronë: 3

Tanke: 285

automjete të tjera të blinduara ushtarake: 978

Artileri: 120

Lëshues raketash Grad: – 58

Sisteme anti-ajrore : 25

Makina të pa blinduara: 434

Cisterna me karburante: 60

Njësi lundruese: 2 (varka motorike)

Agresioni rus mbi Ukrainën filloi me 24 shkurt, aktualisht Ukraina është e rrethuar në tri fronte, në lindje si synim rusët kanë qytetin Kharkiv, në jug rusët iu janë drejtuar Odesas, ndërsa në veri një konvoj ushtarak mbi 60 kilometra gjatë e mbanë nën kërcënim të plotë kryeqytetin Kiev./gazetametro.net

- Advertisement -

MË TË FUNDIT