Kuriozitete të pabesueshme, por krejtësisht të vërteta

 Në Skoci lindin më shumë flokëkuq se sa në krejt pjesën tjetër të botës – Krokodili nuk e nxjerr dot jashtë gjuhën e vet – Është e pamundur të fundosesh në Detin e Vdekur pa ndihmën e pajisjeve – Qentë mund të stërviten që ta nuhasin kancerin e mushkërive kohë përpara shfaqjes së simptomave – Mbi 350 milionë njerëz vuajnë nga Çrregullimi i Varësisë ndaj Facebook-ut – Thuajse në çdo specie gjitarësh, femrat jetojnë më gjatë se meshkujt – Gjirafa mund ta pastrojë veshin e vet me gjuhë – Një bllok ari i pastër me madhësinë e një shkrepëseje mund të shtrohet mbi një sipërfaqe sa një fushë tenisi – Nëse një peshk të kuq e mbani në errësirë, ai do bëhet i bardhë – Jetëgjatësia e një peshku të kuq të zakonshëm është mbi 20 vjet – Kur ju hipin mornicat, qimet që ngrihen “mbërthejnë” ajrin dhe ju mbajnë ngrohtë duke mos e lejuar nxehtësinë e trupit të dalë jashtë – Sheiku Hamad bin Hamdan Al Nahyan, miliarder dhe pjesë e Familjes Mbretërore të Abu Dabit, e ka skalitur emrin e vet në ishullin privat Al Futaisi në Emiratet e Bashkuara Arabe – Duhen deri në dy orë për të zier një vezë struci – Kacabunjtë mund të jetojnë deri 9 ditë pasi u është prerë koka – Mesatarisht zemra rreh 100000 herë në ditë duke pompuar rreth 7500 litra gjak përmes dhomëzave të saj. Një 70-vjeçari mesatarisht i rreh zemra 2.5 miliardë herë – Qumështi i hipopotamit është ngjyrë rozë – Truri njerëzor ka kapacitet të ruajë gjithçka që njeriu përjeton – Në dhjetë minuta, një uragan lëshon më shumë energji sesa të gjitha armët bërthamore së bashku – Rafflesia arnoldii (në foto) është lulja më e madhe në botë dhe mund të rritet sa një ombrellë – Një tryezë pune në zyrë ka 400 herë më shumë baktere se një tualet – Pema e ullirit mund të jetojë deri në 1500 vjet – Ju mund të kujtoni vetëm katër gjëra në të njëjtën kohë – Iluzionet optike shfaqen kur ajo çka shohin sytë bie në kundërshti me atë çka pret truri – Duelet me armë janë të ligjshme në Paraguai, nëse të dy personat janë regjistruar si dhurues gjaku – Persia e ndryshoi emrin në Iran në vitin 1935 – Sean Connery refuzoi rolin e Gandalfit te “Zoti i Unazave” sepse nuk e kuptonte skenarin – Nuk mund ta gudulisësh veten, pasi reagimi është përgjigje ndaj një paniku – Në Singapor është e jashtëligjshme të shesësh apo mbash çamçakëz – Nga të gjitha shqisat, nuhatja është e lidhur më ngushtë me kujtesën – Një indian me emrin Snake Manu mund të fusë gjarpërinj të vegjël – përfshirë kobra helmuese – në gojë e t’i nxjerrë nga hunda – Shumica e buzëkuqit që femrat përdorin, përfundon në stomakun e tyre – Femrat e kanë nuhatjen më të mirë se meshkujt – Chanel Tapper, studente nga Kalifornia, ka gjuhën më të gjatë, 9.75 cm – Rrahjet e zemrës mund të rriten deri në 30% gjatë një gogësime – Shumë nga ata që e lexojnë fjalën “gogësimë”, do të gogësijnë – Simboli i të Mirës dhe të Keqes (Yin-yang) është përdorur për herë të parë në Romë. Jo në Kinë! – Në Zelandën e Re jetojnë pak më tepër se 4 milionë njerëz e mbi 70 milionë dele.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT