Kur trupi kërkon ndihmë! Këto shenja të rëndësishme nuk duhen injoruar

Trupi njerëzor është një mekanizëm i komplikuar me procese të panumërta që shpesh operojnë në të njëjtën kohë në mënyrë të pavarur. Kur diçk nuk shkon mirë në trupin tonë, jep shenjat e veta!

Megjithatë, shumë njerëz nuk u kushtojnë rëndësi simtpomave që u jep trupi i tyre dhe ndonjëherë është vonë për të vepruar. Gjithsesi, këto shenja të dukshme nuk duhen injoruar.

Lëkura e thatë

Lëkura e thatë është shenjë e mungesës së vitaminës E dhe duhet trajtuar në kohë. Duke ngrënë sa më shumë bajame, fara, embirone, vajra bimorë, spinaq, peshk e vezë do të mund t’i rrisni nivelet e kësaj vitamine në sistemin tuaj.

Flokë dhe thonj që këputen

Ky problem shkaktohet zakonisht nga nivelet e pamjaftueshme të vitaminës D dhe kalciumit në trup. Për ta eliminuar, duhet të konsumoni perime si patatet dhe brokoli, të pini qumësh, të hani kos, drithëra dhe embrione të grurit.

Uri për të ëmbla

Kur sistemi juaj nervor është i lodhur dhe ka nevojë për energji, kërkon ëmbëlsira. Kjo nuk do të thotë që duhet të rrëmbeni menjëherë një çokollatë—në vend të vakteve të dëmshme, provoni të hani pak mjaltë ose çokollatë të zezë për të reduktuar dëshirën për të ëmbla.

Varësi nga të thartat

Nëse papritur ndjeni një dëshirë të madhe për ushqime acide, me shumë mundësi keni ndonjë problem me mëlçinë ose fshikëzën e tëmthit që aktivizohet për shkak të ushqimeve acide. Për të zgjidhur këtë problem, hani më shumë limona dhe boronica.

Uri për peshk

Uria për frutat e detit është tregues i mungesës së joditdhe mund të zgjidhet me konsumin e algave të thata, tonit dhe merlucit.

Mishra dhëmbësh të gjakosur

Mishrat e gjakosur të dhëmbëve janë shpesh një shenjë e mungesës së vitaminës C, kështu që sigurohuni të hani mjaftueshëm lakra, brokoli, kivi, fruta pylli, domate, bizele e papaja çdo ditë.

Dëshirë për ushqime të kripura

Nëse dëshironi ushqime të kripura, kjo është një shenjë e një inflamacioni ose infeksioni në sistemin riprodhues ose rrugët urinari.

Nervozizëm, ngërçe në këmbë dhe gjumë i keq

Këto probleme shkaktohen nga mungesa e kaliumit dhe magnezit në trup. Për të zëvendësuar këto minerale, përdorni më shumë lakra, arra, spinaq, fara liri, fara luledielli e bajame.

Lëkurë e thatë tek bërrylat

Nëse bërrylat tuaj janë shumë të thatë, kjo është një shenjë vitaminave A dhe C. Shtoni më shumë kunguj, portokaj e kajsi në dietën tuaj për ta zgjidhur këtë problem.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT