Koreja e Veriut teston sërish raketat balistike

Koreja e Veriut ka qëlluar edhe njëherë raketa balistike në formë testi nga një nëndetëse. Kështu ka deklaruar ushtria e Koresë së Jugut.

Këto të fundit kanë shtuar se raketa balistike u nis në lindje të gadishullit korean.

Ndërkohë Koreja e Veriut, e cila po zhvillon armë bërthamore, i është ndaluar nga rezolutat e OKB-së që të  përdorë teknologjinë e raketave balistike.

Gjithashtu Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Koreja e Jugut kanë rënë dakord për të vendosur një sistem mbrojtës nga raketat për t’iu kundërvënë kërcënimeve nga Pheniani.

/Shekulli Online/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT