Koha e meçit “Fury-Wilder”

Deontay Wilder dhe Tyson Fury do zbarkojnë në ring për një qëllim, titulli WBC i peshave të rënda.

Kjo ndeshje do të zhvillohet në T-Mobile Arena në Las Vegas rreth orës 5 të mëngjesit me kohën tonë zonale, shkruan Shqip.com.

Kjo është përballja e tretë më radhë e këtyre dy bosksierëve.

Në dy ndeshjet e kaluara, njëherë fitues kishte dalu Fury, kurse herën tjetër me֛çi kishte mbaruar me barazim.

Historia e këtij meçi:

Divizioni i peshave të rënda të boksit ishte në një vend shumë të ndryshëm më 1 dhjetor 2018, natën kur Fury (30-0-1, 21 KO) dhe Wilder (42-1-1, 41 KO) luftuan për herë të parë.

Fury, Wilder dhe Anthony Joshua ishin të gjithë të pamposhtur, me Wilder që mbante titullin e peshave të rënda WBC, Joshua mbante tre rripa të tjerë dhe Fury zotëronte një mbajtje të dobët në titullin linear të boksit në peshën e rëndë – tre vjet pasi mundi Wladimir Klitschko për tre tituj botërorë. Fury pastaj bëri një pushim nga sporti për t’u përqëndruar në shëndetin e tij mendor, gjatë së cilës kohë atij iu hoq titulli IBF në 2015 dhe liroi dy titujt e tjerë botërorë në tetor të vitit 2016.

Fury ishte në listat e rezultateve duke shkuar në katër raundet e fundit, por Wilder e rrëzoi Fury-n dy herë, në raundet 9 dhe 12. Rrëzimi i dytë dukej sikur mund ta mbante Furyn poshtë dhe t’i jepte Wilder një fitore të vonë KO, por në momentet e fundit i numërimit të gjyqtarëve, Fury u ngrit përsëri dhe arriti në numërimin e fundit. Gjyqtarët e shënuan luftën një barazim të ndarë, me nga një kartë shënimi secila në favor të Fury dhe Wilder.

Fury-Wilder

U desh pak më shumë se një vit për rikthimin, pasi Fury dhe Wilder fituan dy herë në vitin 2019. Në kohën kur ata u grumbulluan për herë të dytë, Joshua kishte humbur tre titujt e tij botërorë pasi ishte mposhtur nga Andy Ruiz.

Lufta e dytë, më 22 shkurt 2020, dukej shumë më ndryshe se e para. Fury premtoi një qasje shumë më agresive dhe më pas e realizoi. Ai sulmoi gjatë gjithë kohës, e rrëzoi Wilderin në raundin e tretë, të pestë dhe deri në raundin 7, derisa Mark Breland kishte parë mjaftueshëm në qoshen e Wilder dhe hodhi peshqirin.

Fury kishte fituar brezin WBC, dhe pavarësisht se një luftë trilogjike ishte shkruar në kontratën Wilder-Fury II, do të kishte shumë kthesa gjatë rrugës para se të arrinin në këtë luftë të tretë.

Në ditët pas luftës, Wilder këmbënguli se ai do të ushtronte opsionin e tij për një luftë të tretë. Ai gjithashtu u ankua se kostumi që kishte veshur gjatë ecjes së tij në ring e pengoi performancën e tij.

Wilder zyrtarisht e ushtroi të drejtën e tij për një luftë të tretë më 1 mars 2020, me një datë të synuar 18 korrik, por lufta nuk do të mblidhej për më shumë se 19 muaj. Wilder-Fury II ishte një nga ngjarjet e fundit të mëdha sportive para se bota të ndalonte në ditët e para të pandemisë koronavirus, duke vënë në pauzë çdo plan.

Fury-Wilder

Në vjeshtën e vitit 2020, u diskutua për një datë dhjetor 2020 në Stadiumin Allegiant në Las Vegas, por futbolli dhe faktorë të tjerë e shtynë përsëri datën. Një muaj më vonë, Wilder shkoi në mediat sociale për t’i thënë Fury-t “Bëhu burrë dhe respekto fjalën tënde”.

Në Mars të vitit 2021, më shumë se një vit nga lufta e dytë Wilder-Fury, Joshua dhe Fury nënshkruan zyrtarisht marrëveshjen e tyre dhe dukej sikur boksi do të merrte kampionin e tij të parë të padiskutueshëm që nga Lennox Lewis. Por, bisedimet për luftën dështuan në maj, pasi një arbitër vendosi që Fury dhe Wilder do të duhej të respektonin kontratën e tyre fillestare dhe të luftonin deri më 15 shtator.

Brenda një jave, ata kishin rënë dakord për një ndeshje më 24 korrik në T-Mobile Arena në Las Vegas.

Por, pati edhe një kthesë tjetër vetëm disa javë nga nata e luftës. Më 8 korrik, lufta u shty pasi Fury rezultoi pozitiv me COVID-19.

Një javë pas kësaj, Fury-Wilder III u mbyll për 9 tetor, dhe po atë javë, lufta e Joshua kundër Usyk ishte caktuar për vetëm disa javë para Wilder-Fury III.

Shpresat për një super -luftë të bashkimit të kampionatit të peshave të rënda në Mbretërinë e Bashkuar midis Fury dhe Joshua u shkatërruan më 25 shtator, pasi Usyk dominoi Joshua në rrugën e tij drejt një fitoreje unanime./Shqip.com