Kim Jong Un ekzekuton arkitektin, nuk i pëlqeu aeroporti i ri (foto)

 

Në ceremoninë e inaugurimit të ndërtesës më të re në Korenë e Veriut, ka munguar arkitektin i saj. Në 30 fotot e publikuar nga agjencia shtetërore e lajmeve të këtij vendi, shihet Kim Jong Un me bashkëshorten e tij.

Projekti është përpjekja më e fundit e liderit komunist për të tërhequr turistë. Por, me sa duket atij nuk i ka pëlqyer ndërtesa, gjë e cila ka çuan në ekzekutimin e Won Chun.

Ai është zhdukur që prej vitit të kaluar dhe gjithashtu ka munguar në fotot e ceremonisë së inaugurimit. Chun ishte arkitekti i projekteve më të mëdha të qeverisë së Koresë së Veriut dhe ai thuhet se është mes pesë zyrtarëve të lartë që janë vrarë nga një prej pastrimeve të Kim.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT