Kifle me mish pule

Mishin e pules, e ziejme se bashku me qepen e grire ne copeza ku kemi shtuar dhe pak krip

Mishin e zier largojme nga eshtrat dhe grijme imet ne copeza te vogla,kurse qepen e kullojme nga lengu dhe pasi e shtypim e eshtojme tek mishi I coptuar.

Shtojme dhe djathin e cotuar, krem djathin, dhe mustarden.

Shtojme akoma krip dhe piper te zi sipas shijes.

Per brumin e perziejme qumeshtin, margarine e shkrire, vezen, kripen dhe sheqerin.

Ne kete mase qesim edhe maja birren dhe shtojme miell gradualsiht derisa te behet nje mase brumi qe nuk ngjitet per duar.

Me pas brumin e leme ne vend te ngrohet per 1 ore derisa te dyfishohet vellimi.

Nga ky brum ndajme 8 toptha te cilet I hollojme ne tavolinen e permillur ne forme me te gjate, lyejme me margarine te shkrire dhe presim ne shirita sikurse ne foto.

Ne mes qesim nga mbushja dhe mbetjellim ne forme gersheti sikurse ne foto.

Pastaj lyejm me te verdhe te vezes dhe qesim fara sipas deshires.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT