Kosova tashmë ka një qeveri të re në krye me Avdullah Hotin e LDK-së.

Por, cila do të jetë përbërja e ekzekutivit që vjen si rezultat i marrëveshjeve të partive LDK-AAK-Nisma- Lista Serbe?

Klan Kosova ju sjell anëtarët e Qeverisë Hoti – me katër zëvendëskryeministra dhe 16 ministri.

Kryeministër: Avdullah Hoti

Zëvendëskryeministër i parë: Besnik Tahiri

Zëvendëskryeministrat e tjerë: Driton Selmanaj, Albulena Balaj-Halimaj dhe Goran Rakiq

Ministër i Punëve të Brendshme – Agim Veliu

Ministre e Financave – Hykmete Bajrami

Ministër i Infrastrukturës – Arban Abrashi

Ministër i Shëndetësisë – Armend Zemaj

Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural – Besian Mustafa

Ministër i Mbrojtjes – Anton Quni

Ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve – Vlora Dumoshi

Ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës – Meliza Haradinaj-Stublla

Ministër i Drejtësisë – Selim Selimi

Ministër i Arsimit dhe Shkencës – Ramë Likaj

Ministër i Ekonomisë dhe Ambientit – Blerim Kuçi

Ministër i Tregtisë dhe Industrisë – Vesel Krasniqi

Ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale – Skender Reçica

Ministër i Pushtetit Lokal – Goran Rakiq

Ministër për Kthim dhe Komunitete – Dalibor Jevtiq

Ministër i Zhvillimit Rajonal – Enis Kervan