Këta janë 20 më të votuarit e PDK-së, mbesa e Hashim Thaçit nuk ia del

Në zgjedhjet e 14 shkurtit, Partia Demokratike e Kosovës doli e dyta duke marrë 137.722 vota ose 17,41% të totalit të përgjithshëm.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar formularët me rezultatet për kandidatët për deputet të subjekteve politike në vend.

Tashmë janë publikuar edhe emrat e 20 më të votuarve nga këto zgjedhje, derisa vazhdon rinumërimi për qindra vendvotime dhe mbetet të dalin edhe rezultatet e votave të diasporës dhe atyre me kusht.

Kandidati për kryeministër nga radhët e PDK-së, Enver Hoxhaj është më i votuari me mbi 75 mijë vota, kurse 20-shen e përmbyllë Kosovare Murseli.

Vlen të theksohet se në këtë 20-she nuk gjendet, Evgjenije Thaçi-Dragusha.

Lista e 20 kandidatëve më të votuarit të PDK-së:

1.Enver Hoxhaj 76092

2.Uran Ismaili 20193

3.Bedri Hamza 17163

4.Memli Krasniqi 11700

5.Mërgim Lushtaku 11545

6.Elmi Reçica 11542

7.Ferat Shala 11444

8.Ardian Kastrati 9927

9.Hajdar Beqa 7620

10.Xhavit Haliti 7536

11.Eliza Hoxha 7392

12.Rashit Qalaj 7273

13.Abelard Tahiri 7185

14.Bekim Haxhiu 7181

15.Hisen Berisha 7139

16.Blerta Deliu 6608

17.Ganimete Musliu 6429

18.Ariana Musliu 6064

19.Adelina Grainca 5915

20.Kosovare Murseli 4973

- Advertisement -

MË TË FUNDIT