Këta janë 10 lojtarët më të shpejtë në botë (VIDEO)

Epiteti i lojtarit me të shpejtë në botë i takon mesfushorit me tipare sulmuese të Manchester Unitedit, Antonio Valencia.

Lojtari i përfaqësuese së Ekuadorit, posedon një shpejtësi që lë pas edhe yjet e mëdha botërore si Lionel Messi, Gareth Bale dhe Cristiano Ronaldo.

Sipas një studimi të bërë nga FIFA e botuar nga gazeta spanjolle Mundo Deportivo, Valencia është lojtari më i shpejt në botën e futbollit.

Lista e 10 lojtarëve më të shpejt në botë:

1. Antonio Valencia (Manchester United) – 35.1 km/h

2. Gareth Bale (Real Madrid) – 34.7 km/h

3. Aaron Lennon (Tottenham, i huazuar tek Evertoni) – 33.8 km/h

4. Cristiano Ronaldo (Real Madrid) – 33.6 km/h

5. Theo Walcott (Arsenal) – 32.7 km/h

6. Lionel Messi (Barcelona) – 32.5 km/h

7. Wayne Rooney (Manchester United) – 31.2 km/h

8. Franck Ribery (Bayern Munich) – 30.7 km/h

9. Arjen Robben (Bayern Munich) – 30.4 km/h

10. Alexis Sanchez (Arsenal) – 30.1 km/h

https://www.youtube.com/watch?v=6RxtUGfmVsk

- Advertisement -

MË TË FUNDIT