Këta do të jenë 120 deputetët e Kuvendit të Kosovës

KQZ ka publikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Sipas rezultateve përfundimtare, Lëvizja Vetëvendosje si parti e parë ka marrë 438 334 mijë vota apo 49.95 përqind.

Sipas kësaj përqindje, Lëvizja Vetëvendosje do të ketë 58 deputetë në Kuvend, shkruan Reporteri.net.

E pjesë e kësaj liste janë edhe kandidatët nga Lista ‘GUXO’ e Vjosa Osmanit.

Nga 14 kandidatët për deputetë nga kjo listë që garuan në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 14 shkurtit, 7 nga ta kanë arritur që të bëhen pjesë e legjislaturës së tetë.

Këta janë emrat e 58 deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Listës së Vjosa Osmanit që pritet të jenë pjesë e legjislaturës së tetë:

VJOSA OSMANI
GLAUK KONJUFCA
ARBEN VITIA
DONIKA GËRVALLA-SCHWARZ
VASFIJE BLAIR
MIMOZA KUSARI LILA
AVNI DEHARI
ARMEND MUJA
HEKURAN MURATI
HAXHI AVDYLI M
SARANDA BOGUJEVCI F
FATON PECI
LIBURN ALIU M 22 551
ARBERIJE NAGAVCI
LABINOTË DEMI MURTEZI F
MEFAIL BAJQINOVCI
SHQIPE MEHMETI SELIMI
HAJRULLA ÇEKO
EMAN RRAHMANI
GAZMEND GJYSHINCA
FITIM HAZIRI
ALBAN HYSENI
DRITA MILLAKU F
ARTAN ABRASHI
GANI KRASNIQI
ARBËR REXHAJ
ARBËRESHË KRYEZIU HYSENI
NIJAZI ISAKU
AGON BATUSHA
VALON RAMADANI
FITIM UKA
ARJETA FEJZA
FJOLLA UJKANI
JETMIRE VRENEZI
ARDIAN GOLA M
ARIJETA REXHEPI
ADNAN RRUSTEMI
ROZETA HAJDARI
DOARSA KICA XHELILI
FATMIR HUMOLLI
ADRIANA MATOSHI
SALIH ZYBA
XHELAL SVEÇLA
DIMAL BASHA
VISAR KORENICA
FATMIRE KOLLÇAKU
VENDENIS LAHU
JETA STATOVCI F
LUAN ALIU
DRITON HYSENI
TINKA KURTI
FITORE PACOLLI DALIPI
MILAZIM SALIJAJ
ARTA BAJRALIJA
BESIM MUZAQI
MIRLINDA SADIKU F
BURIM KARAMETA
HAKI ABAZI
Partia Demokratike e Kosovës ka marrë 148 296 mijë vota apo 16.900% dhe pritet të përfaqësohet me 19 deputetë në Kuvend.

Këta janë emrat e të gjithë deputetëve të PDK-së:

ENVER HOXHAJ
URAN ISMAILI
BEDRI HAMZA
MERGIM LUSHTAKU
MEMLI KRASNIQI
ELMI REÇICA
FERAT SHALA
ARDIAN KASTRATI
XHAVIT HALITI
BEKIM HAXHIU
ELIZA HOXHA
HAJDAR BEQA
GANIMETE MUSLIU
ABELARD TAHIRI
BLERTA DELIU
FADIL NURA
ARIANA MUSLIU SHOSHI
ADELINA GRAINCA
FLORETË ZEJNULLAHU
Lidhja Demokratike e Kosovës ka marrë 110 978 mijë vota, apo 12.647% dhe pritet të përfaqësohet me 15 deputetë në Kuvend.

AVDULLAH HOTI
KUJTIM SHALA
LUMIR ABDIXHIKU
ANTON QUNI
ARMEND ZEMAJ
HYKMETE BAJRAMI
AGIM VELIU
BEHGJET PACOLLI
ARBEN GASHI
BESIAN MUSTAFA
DRITON SELMANAJ
MARIGONA GECI
VLORA DUMOSHI
VALENTINA BUNJAKU-REXHEPI
RREZARTA KRASNIQI
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka marrë 62 111 mijë vota, apo 7.078% dhe do të përfaqësohet me 8 deputetë në Kuvend.

Këta janë emrat e 8 deputetëve të AAK-së:

RAMUSH HARADINAJ
DAUT HARADINAJ
BESNIK TAHIRI
BEKË BERISHA
TIME KADRIJAJ
PAL LEKAJ
ALBENA RESHITAJ
MELIZA HARADINAJ STUBLLA
Lista Serbe ka marrë 44 404 mijë vota apo 5.060% dhe do të ketë 10 deputetë në Kuvend.

SLAVKO SIMIĆ
IGOR SIMIĆ
MILJANA NIKOLIĆ
ZORAN MOJSILOVIĆ
IVAN TODOSIJEVIĆ
VERICA ĆERANIĆ
BRANISLAV NIKOLIĆ
MILOŠ PEROVIĆ
LJUBINKO KARADŽIĆ
JASMINA DEDIĆ
Partia Turke do të përfaqësohet në Kuvend me dy deputetë. Ata janë:

FİKRİM DAMKA
FİDAN JILTA
ROMANI INICIYATIVA – RI ka dy deputetë:

FADIL GASHI
HATIXHE ĐORĐEVIĆ
INICIATIVA E RE DEMOKRATIKE E KOSOVËS – IRDK do të përfaqësohet me deputetin Elbert Krasniqi.

Koalicioni VAKAT do të përfaqësohet me deputetin Bahrim Shabani.

UJEDINJENA ZAJEDNICA do të përfaqësohet nga Adrijana Hoxhiq.

PARTIA E ASHKALINJËVE PËR INTEGRIM në Kuvend do të përfaqësohet nga Bekim Arifi.

NOVA DEMOKRATSKA STRANKA do të përfaqësohet në Kuvend nga Emilija Redzepi.

JEDINSTVENA GORANSKA PARTIJA do të përfaqësohet në Kuvend nga Adem Hoza.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT