Dark smoke drifts over a hotel complex during a massive forest fire which engulfed a Mediterranean resort region on Turkey's southern coast near the town of Manavgat, on July 29, 2021. - At least three people were reported dead on July 29, 2021 and more than 100 injured as firefighters battled blazes engulfing a Mediterranean resort region on Turkey's southern coast. Officials also launched an investigation into suspicions that the fires that broke out Wednesday in four locations to the east of the tourist hotspot Antalya were the result of arson. (Photo by Ilyas AKENGIN / AFP)

Mijëra zjarrfikës po luftojnë me zjarret në fshatrat dhe resortet në brigjet Mesdhetare dhe Egjeut të Turqisë, në rajonin e Antalias.

Katër persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë të lënduar janë dërguar në spital.

Për këtë, autoritetet kanë nisur një hetim për të parë nëse disa nga zjarret ishin rezultat i zjarrvënies.

Gjatë një vizite në Manavgat, Ministri i Bujqësisë i Turqisë, Bekir Pakdemirli, tha se vënia nën kontroll e zjarreve mund të marrë kohë.

Disa nga turistët e resorteve u detyruan të lënë hotelet për shkak të frikës.

Deri tash janë përhapur afër 60 zjarre dhe kanë që tri ditë që kanë nisur.