Ka vdekur themeluesi i lojërave Nintendo

Satoru Iwata- themelues dhe shef ekzekutiv i lojërave japoneze Nintendo, ka vdekur nga kanceri në moshën 55 vjeçare.

Iwata iu nënshtrua operacionit vitit të kaluar dhe kishte rifilluar detyrat e tij pas një periudhe të shkurtër shërimi.

Ai është një figurë e nderuar shumë në skenën e lojërave japoneze dhe konsiderohet si figura kryesore pas kthesës së suksesshme të Nintendos pasi ai u bashkua kompanisë në vitin 2000.

Më së fundmi, ai udhëhoqi Nintendon në një rritje të shpejtë në sektorin e lojërave celular.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT