Ju tregoj kush është Mark Krasniqi që fyen rëndë Adem Demaçin dhe mbron Ibrahim Rugovën!

OPINION NGA RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Mark Krasniqi:Do bente mire Demaçi per veten, po te vdiste ate dite kur doli nga burgu
*Në mbrojtje te Ibrahim Rugovës, doli burri i një magjupje shkinë, Anxha bija e Zhivkut,MARK KRASNIQI

Marku, është ai që tradhtoi Maria Shllakun, Gjon Serreqin dhe qe detyroi vellain e tij, Pjetrin të pi gjak me Dragisha Joviqin, të bëhet “probatim” e, ky eshtë “sudija” i kohes Rankoviçit, Z. MARK KRASNIQI.

-Këtë shkrim po e filloj me një thënje të pamfletistit francez, Pol-Luj Kurije: “Le t´ju marrin nëpër gojë, t´ju përqeshin, t´ju dënojnë, t´ju burgosin e, madje edhe t´ju varin, por publikoni mendimin tuaj”!…
Aden Demaçi
-Ata që më njohin, e dinë se nuk jam i prirur për të hapur sherre, por, atë që e kam menduar e kam thënë edhe para çetnikëve të Drazh Mihajlit, satrapit Tito, kasapit Sllobodanit,spiuneve dhe tradhtareve dhe argatëve te kuzhinave te Beogradit te sojit të Ibrahim Rugovës dhe klyshëve të tij.

-Kur na hodhën në gjyq për herë të fundit,në Prizren,për Demonstratat e Zhurit,kërkohej dënimi me dhjetë vjet deri me vdekje,ne sallën e gjyqit e sulmuam spiunin, Rrustem Ramosaj,i dekoruar me Medaljen për Trimëri,nga kryetar i Kryesisë te Jugosllavisë te asaj kohe, Borisav Joviç, për vrasjen e tre kushërinjve të mi dhe për arrestimin tim dhe nuk na u tremb syri…

Para ca ditësh, Simboli i Rezistencës Shqiptare, baca i maleve, Adem Demaçi, e tha të vërtetën për Ibrahim Rugovën se ishte antikombëtar dhe frikacak.

-Shih për ketë, u ngrit plaku matuf, Mark Krasniqi, dhe mallkoi bacën duke thënë:“Me mirë të kishte vdekur Adem Demaçi, atë dite kur doli nga burgu…“

-Ky burrec shkine, ata që nuk e din, ky ishte dhëndër Serbie.
Do të ishte mirë që Marku, (e kishe profesor ne Seksionin e Gjeografisë, të tregonte opinionit tonë se ku e ka vajzën dhe ky Mark Krasniqi,ose Mark Topuzi, të tregon shqiptarëve se në vitin 1945, se cka tha për dënimin e Malokut dhe grupit te tij.

Z. Mark Krasniqi, është dhëndër shkine,i martuar me Anxhen e Zhivkut.
Mark Krasniqi, sa e mallkon Adem Demaçin, është mire te mallkojë veten se si e përjashtuan nga kolegji i Padovës për amoralitet-(kurvëri), sesi e tradhtoi Marie Shllakun e Gjon Sereqin, sesi e detyroi vellain e tij, Pjetrin të pi gjak serbi dhe të behej vëllami (probatim ) me shkaun Dragisha Joviqin, lidhjet e tij me Aleksandër Rankoviqin…

Po kush je ti mor-horr e zuzar të mallkosh, Adem Demaçin, i cili, tridhjetë vjet u dergj kazamateve jugosllave, e ju, bënit gosti me serbët e krajl Nikolla Pashiqit, në Beograd…

Pak fjale se kush ishte Ibrahim Rugova?

Dr. Rugova,ishte kryetar i një partie politike, me emrin LDK, e dal prej bishtave te komiteteve, e dal prej Lidhjes se Komunisteve te Jugosllavisë. Lidhja Demokratike e Kosovës ishte e regjistruar në Beograd qe mbante nënshkrimin e Vlado Kambovskit, ketë parti me se shumti e përbëjnë udbash,komitetlinj qe deri dje kanë lehur pa pushuar kundër nacionalizmit,shovinizmit,irredentizmit,separatizmit shqiptar. Ibrahim Rugova, kërkonte një shtet paralel, një shtet sandviç, te hapur njësoj si ndaj Serbisë si ndaj Shqipërisë.

Ibrahim Rugova, mbolli farën e ndarjes e te përçarjes. Me datën 25 shkurt 1998, tamam si në kohën e revizionizmit serbosllavojugor filloi defirencimin…

Ibrahim Rugova,jo vetëm kaq,ky shkon edhe me larg kur kryengritjen popullore shqiptare,Ushtrinë Çlirimtare te Kosovës, i cili i doli ne pritë ushtrisë gjakatare serbiane, që zotëronte makinerinë me moderne luftarake,mercenareve rus,spiuneve dhe tradhtareve, i quante dorë e zgjatur e Zhelko Razhnjatoviqit- Arkanit e Vojisllav Sheshelit,çetnik i përbetuar, qe haptazi kishte thëne se duhet lëshuar kosën e vdekjes ne koka shqiptare,dore e zgjatur e filanit e filanit!

-Ky “njeriu” me shallë,Ibrahim Rugova, thoshte se këta njerëz te UÇK-ës nuk kanë kurrfarë ndikimi ne popull,ky ish anëtari i partisë serbe Ibrahim Rugova shkoi edhe shumë me larg kur te gjithë ata njerëz që kishin vendosur për te vdekur për KOSOVËN DHE TROJET TJERA ETNIKE, i quante njerëz te sëmurë!

Deri sa shqiptaret vriteshin e digjeshin për se gjalli Ibrahim Rugova ne shtëpinë e tij u takua me ambasadorin rus. Detajisht,opinioni shqiptar,nuk do te marrë vesh kurrë se ç´është biseduar aty…

Spiunet dhe bandat e tij serbiane qe vepronin në Diasporë,e veçmas ne Gjermani, qe kishin lidhje te deridjeshme me konsullatat e ambasadat serbe ne rrugën Flugstrasse numer 21, me Rade Vuçetiqin, Liljana Petrashiqin e Shtefan Lajtmanin, koktimet e tij i mbronin në stilin: “Skenat ne TV janë të montuara“-(Autor:Kryesia e Deges se LDK-es ne Gjermani), „Rugova mbahet peng“-(shtypi qe kontrollohej nga Bujar Bukoshi) dhe „Ibrahim Rugoves i kanë dhenë drogë“-(propagandë e aktivisteve te bazës se LDK-ës ne diasporë) te cilat dështuan përballë fakteve:
E para,ai vetë, ne një intervistë dhenë një organi te Qeverisë se Bujar Bukoshit ne diasporë pranon se SERBET I KANË AFRUAR SIGURI DHE ISHTE I PA KEQTRAJTUAR, e dyta, ai pranoi SE KA SHKUAR TEK MILLOSHEVIÇI, E KA PRITUR NE SHTËPI ambasadorin rus dhe ka vizituar Prishtinën e bombarduar nga NATO bashkë me kryetarin SERB MILLOTUNOVIÇ…

Nënshkrimin e këtij njeriu me shall, Ibrahim Rugova qe e beri me kasapin,Sllobodan Millosheviç, e zbuloi gazeta e njohur gjermane e datës 11 maj 1999, „Frankfurter Allegemeine Zeitung“, i cili pranoi vetë te ketë nënshkruar në prill. Rugova, pazare te kanaleve te nëntokës me serbet kishte bere edhe me „marrëveshjen e arsimit“…

Synimi i Beogradit dhe i falangave çetnike ishte që ta ul Rugovën ne tavolinë, me qellim qe t´ ia ulë AUTORITETIN NATO-S dhe doli Millosheviçi duke u zgërdhirë si qen i zgjebosur me „ajken“ kosovare,Ibrahim Rugovën. Çuditërisht, Ibrahim Rugova, i dehur tapë fare (ata qe nuk kanë njohuri Ibrahim Rugova ka qene pijanec kronik dhe duhan-thithës burgi), ja kaloi shumë duke u zgërdhi.
Pijaneci u alivanos nga zgërdhimjet dhe Fehmi Agani dhe Mahmut Bakalli, titist dhe lavirash (kurvar) i njohur e spërkatën Rugovën me ujë te ftohur për te ardhur ne vete.

Disa gomarë mendonin se Milosheviçi e mori me zor Rugovën.

Në rregull!
“Po kush e ndërseu me zor të zgërdhihet, kur në KOSOVE PIHEJ GJAKU ME LUGË, -siç thotë , -sipas një fjale popullore shaljane;-patrioti i rrafshit kombëtar, Fadil Shyti,(Ilir Shypnia)…

-Spiunet dhe udbashët serbë,titistet e strehuar nen kulmin e LDK-ës, flisnin për kërcimin e Milosheviçit ndaj Rugovës. Edhe kjo ne rregull! Po si ka mundur te jetë kërcënimi ?

Një gjë është e shume e sigurte se kërcënimi asesi nuk ka mundur te jetë:“prano bashkëpunimin se do ti vrasim shqiptaret dhe do t´i nxjerrim jashtë Kosovës, sepse një gjë e tille kishte ndodhur tanimë. Por ai mund te dukej kështu:“PRANO TE PUNOSH ME NE SE DO T´I NXJERRIM TE GJITHA TE PALARAT E KOHËS SE JOSIP BROZ TITOS NE SIPËRFAQE,OSE,PRANO SE DO TË EKZEKUTOJMË“!
Për Ibrahim Rugovën më me rendësi ishte e shoqja Fana, fëmijët dhe banda e tij sesa populli qe përzhitej e therej me hanxhar. Shih se çka benë tradhtari Ibrahim Rugova.

Sllobodan Milosheviçi,kasapi i shqiptareve, qe sipas planit „Patkoi“ te përpiluar nga Sreten Lukiqi, për dëbimin dhe shfarosjen e shqiptareve nga trojet e tyre,dora vetë, e çon telefonin dhe kërkon nga miku i tij,LAMBERTO DINI qe të organizoj udhëtimin e RUGOVËS PËR NË ITALI DHE ATË DUKE KËRKUAR SIGURINË MAKSIMALE DHE PRITJES NE ROMË.

Shtrohet një pyetje: NJË DIKTATOR KAQ I EGËR, A DO TË TREGOHEJ KAQ I KUJDESSHËM PO TE ISHTE NJË ARMIK I SERBISË. ME SIGURI JO!Ose: PO TE KAPEJ KOMANDANTI LEGJENDAR, ADEM JASHARI,A DO TË SIGURONTE MILOSHEVIQI AVIONIN DHE SIGURINË MAKSIMALE.

Ibrahim Rugova nuk e pa fare te udhes qe te vizitoj as varrin e Komandantit Legjendar, ADEM JASHARIT. Nuk dua te flas shume ne këtë rast për UÇK-ën, se nuk shkojnë bashkë Legjendari dhe Tradhtari.
Për Rugovën UÇK-ja konsiderohej terroriste…

Ibrahim Rugova, nuk e përkrahu as Demonstratat e 1 Tetorit, qe edhe kjo ishte kthesë e madhe historike kombëtare. Ibrahim Rugova me ndihmën e Bujar Bukoshit,hajnit te 3% dhe disa bashkëpunëtoreve te ambasadave serbe që kishin gisht në vrasjen e Jusuf, Bardh Gërdallës e Kadri Zekës, erdhi në Gjermani.
-Çka i thane gjermanet:
“Ky qenka kartë e djegur. Ja nr. e telefonit 110 dhe neqoftese vjen ndonjë hajn me të vjedhur telefono”.
Rugova, u prek në tel dhe bashke me bandën e vete ikën të zhabarit (bretkocët italianë) …

Kokëshkretët kurrë nuk kishin menduar se njëherë e përgjithmonë do te vdes regjimi i Serbosllavisë me zagarët e tyre, qe nga krijesa kishin punuar kundër kombit shqiptar. Ajo iku ne theqafje bashkë me tradhtaret.
Ibrahim Rugova ish anëtari i partisë “komuniste”, serbiane,udhëhoqi politikën më poshtëruese dhe nënçmuese që nuk e njeh historia shqiptare nga 1100 luftëra kundër pushtueseve për liri.

Në Kosovë, kishte gomarë qe Rugovën e krahasonte me Mahatma Gandin. Fjala Mahatma nga indishtja do te thotë:Njeri i mire. Gandi, atë pëlhurën si çarçaf qe e mbante veshur nuk e bleu nga anglezët.
-Hyri ne vegun e drunit dhe me këmbët dhe duart e tij e bëri dhe e qepi…
Gratë shtatzëna nuk i dërgonte te mjeket anglezë, por lindin nëpër shtëpi private me gratë pashkolle… e jo si ky pijanec që zgërdhihej neper kancelaritë e Beogradit e Evropës kurvë…

Ibrahim Rugova, në bashkëpunim me serbianët ishte dakorduar qe te jete kryetar i Lidhjes Demokratike te Kosovës. Beri barakën para hundeve te policisë serbe, qe askush nuk guxonte t´´ ia prishke tymin e duhanit. Dhe, vërtetë kështu ndodhi. Hapi derën për te gjithë bashkëpunëtoret e KOS-it, UDB-ës, spiunet dhe tradhtaret e vendit.
Ibrahim Rugova, në partinë e tij nuk pranoi te burgosur politik, qe denbabaden kishin tradita te moçme atdhetare. Ky pijanec mbolli farën e ndarjes dhe te përçarjes.
Kam një pyetje të thjeshte po shumë logjike: A njihni ju ndonjë shqiptar qe ka gjak shqiptari qe e ka përkrahur politiken e tij?
Unë, nuk po flas për ata shqipfolës gjakprishur dhe qe e kanë gjakun ujë. Por, për ata shqiptarë që ndër dej kane gjakun e Arbërit.
Këtë politike nënçmuese e poshtëruese e kane përkrahur te gjithë spiunet, tradhtaret e titistet.
Po vetëm pyetni idhnaret e tij se ku ke punuar para luftës dhe a e kane pasur te varur ne baski (gozhde) 16-teshe fotografinë e qenit plak Titos ne odat shqiptare…?!!!

Po ky far Rugova, çka bëri me patriotin UKSHIN HOTI?
E përjashtoi nga partia,burgosi dhe humbi pa shenj e nishan.
Te gjitha poshterisite e tij i ndërpreu i MADHI ZOT!

Ehu, i qofsha falë!
Nga mëkatet nuk arriti te shoh Pavarësinë dhe dikush krahasoi me Mojsiun, Turp!
Ibrahim Rugova dhe banda e tij e OZN-as dhe UDB-es qe nga koha e Titos ishin bere shërbëtor te fashizmit. Pushtuesit e huaj ia kishin zënë frymën shqiptareve me shekuj. Shqiptaret dëshironin te merrnin pak frymë dhe me kohe e kishin nisur vallen e çlirimit.
Këta shërbëtorë te fashizmit nuk ishin ngopur kurrë qe thika e pushtuesit kishte shkuar mjafte thelle ne palcën e kombit shqiptar. Me shërbimet e këtyre pushtuesit na i vranë burrat me te forte te kombit,prapa kurrizit.
Këta edepsëz kombit tone i sillnin vetëm te liga dhe puna e tyre i hynte ne pune serbianeve.

Ibrahim Rugovës, shpeshherë kur i shtrëngonte litari ne qafë nga serbet i ngatërronte gurët dhe hante me dy lugë dhe mundoheshin te shtrembëronin edhe historinë e arbërit qe ishte shkruar edhe neper lëkura-pastaçi delesh e berrash dhe mendonin se janë shuar burrat e arbërit.

Burrat e arbërit u ngjallen me Ushtrinë Çlirimtare te Kosovës, qe e pshurren politiken e tij poshtëruese me orientim jugosllavë.

Kur u themelua UÇK-ja, Rugova dhe argatët e udb-es filluan t´i bien kambanave te mortit,nga frika se po i humb dheu nerkembe. Këta tradhtare te kombit i hapnin veshët për te dëgjuar edhe frymarrjen e atdhetareve dhe haberet i dërgonin ne Beograd,krejt me qellim qe te bëjnë te pamundur dhe te pafat kryengritjen shqiptare kundër hordhive çetnike te Car Dushanit, krajl Nikolles,Rankovicit, Drazh Mihajlit, Titos, Miloshevicit…
Ibrahim Rugova,lëre që nuk e pranoi UÇK-ën,por, bashke me serbianet dhe ruset u mundua te shkatërrojë.
Ne kohen kur kur digjej flake dhe piqeshin shqiptaret si berrat, ne bashkëpunim sekret ky futi disa dhendur shkinash te formojnë FARK-un, duke ju dhenë nga 100 marka,shkyene shenjen UCK e vene FARK-un,digjni fshatra,vrisni shqiptare dhe t´ia leme këmbët e arushës UÇK-ës. Dhe, personalisht ky pijanec formoi komisionin për krimet e UÇK-ës dhe me dorën e vetë e nënshkroi.
Por kur krisi lufta e veletet dhe shqiptaret përparonin, IBRAHIM RUGOVA NUK U BASHKUA ME POPULLIN POR FUTI BISHTIN NDERVEGË DHE IKU SI FRIKACAK.
Sa e sa kryetar shtetesh ndanë fatin me popullin,sa e sa kryetar shtetesh nuk u larguan me popullin,pranuan burgun,vrasjen disa pranuan edhe litarin ne qafe dhe nuk ikën si zagarë lepujsh.

Vetëm një shembull:
Kur shpërtheu lufta ne Bosnje, Alia Izetbegoviqi,veshi uniformen ushtarake dhe iu bashkua popullit edhe kur e kapen nuk iku,por i´ u drejtua popullit: “Unë jam me ju…”
Nuk pranoi te iu këndohet kënga me lahute për tradhti kombëtare.
Po mirë. Po një anije do të fundoset në detin e hapur dhe kapiteni i saj duhet të ikë apo të qëndrojë brenda?!
Mjerisht, ka gomarë shkuar gomarëve që Ibrahim Rugovën e quajnë edhe hero. Po të shohim se çka është fjala hero?

Ai qe ka kryer një vepër te lartë trimërie e vetëmohimi në luftë a në punë për popullin për atdheun e vet, ai qe është shquar për trimëri të lartë dhe për guxim te pashoq për te mirën e popullit e te atdheut kundër pushtuesve TË HUAJ DHE TRADHTAREVE TE VENDIT, AI QE KA DHENË EDHE JETËN DUKE KRYER VEPRA TE TILLA…
Kaq kesaj radhe nga une,RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

- Advertisement -

MË TË FUNDIT