Ja sa deputetë i ka PDK-ja (Dokument)

Sipas rezultateve zyrtare të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë, Partia Demokratike e Kosovës, ka arritur të sigurojë, pa koalicion, gjithsej 24 deputetë.

Sipas rezultateve, koalicioni PAN do të ketë 39 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje 32 ulëse dhe koalicioni LAA do të ketë 29 ulëse, shkruan Gazeta Express.

Dalja e votuesve në zgjedhje, sipas të dhënave të KQZ-së, ka qenë mbi 750 mijë apo rreth 42 për qind qytetarë, derisa të drejtë vote kanë pasur mbi 1 milion e 872 mijë qytetarë të Kosovës.

Këta janë emrat dhe votat e secilit:

Kadri Veseli me 129,818 vota

Enver Hoxhaj me 24,358

Mërgim Lushtaku me 19,918

Memli Krasniqi me 19,017

Elmi Reçica me 18,826

Sala Berisha Shala me 17,432

Andin Hoti me 14,302

Agim Aliu me 13,654

Bekim Haxhiu me 12,826

Ganimete Musliu me 11,673

Abdyl Salihu me 11,448

Nezir Çoçaj me 10,394

Xhavit Haliti me 10,351

Zenun Pajaziti me 10,169

Hajdar Beqa me 10,089

Blerim Kuçi me 9,946

Rasim Selmanaj me 9,837

Engjeni Thaçi Dragusha me 9,475

Blerta Deliu Kodra me 8,658

Flora Brovina me 7,544

Luljeta Veselaj Gutaj me 6,952

Mexhide Mjaku Topalli me 7,642

Safete Hadërgjonaj me 6,703

Xhevahire Izmaku me 6,668.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT