Ja fituesit e Oskar 2015

Ndonëse ishte një garë e fortë dhe një konkurrencë jashtëzakonisht e madhe për çmimet Oskar, filmi “Birdman” arriti t’i mund konkurrentët duke rrëmbyer kështu 4 çmime nga gjithsej nëntë nominime dhe u shpall filmi më i mirë i vitit.  Me katër çmime u shpërblye edhe filmi “The Grand Budapest Hotel”, ndërsa me 3 çmime “Whilplash”.
Këta janë fituesit e mbrëmjes së djeshme të edicionit të 87-të Oskar
Filmi më i mirë: BIRDMAN,  Aktori më i mirë: Eddie Redmayne,  Aktorja më e mirë: Julianne Moore,  Aktori më i mirë në rol dytësor: J.K Simmons (Whiplash),  Aktorja më e mirë në rol dytësorPatricia Arquette (Boyhood),  Filmi i animuarBig Hero 6,  Filmi më i mirë i huajIDA,  Dokumentari më i mirë: Citizenfour,  Regjisori më i mirë: Alejandro Gonzalez Inarritu,  Skenari më i mirë Origjinal: Birdman,  Skenari më i mirë i Adaptuar: The Imitation Game,  Filmi më i mirë i shkurtër: The Phone Call,  Kinematografia më e mirë: Birdman,  Montazhi më i mirë: Whiplash,  Miksimi më i mirë muzikor: Whiplash,  Editimi më i mirë i zërit: American Sniper,  Efektet vizueleInterstellar,  Regjia artistike: The Grand Budapest Hotel,  Kënga më e mirë: Glory (Selma),  Muzika më e mirë origjinaleAlexandre Desplat,   Kostumografia më e mirë: Milena Canonero,  Grimi dhe flokët: Frances Hanon & Mark Coulier.
- Advertisement -

MË TË FUNDIT