Ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy dënohet me burgim për korrupsion

Ish- presidenti francez Nicolas Sarkozy dhe dy ish-bashkëpunëtorë janë dënuar me tre vjet burgim – dy prej tyre të pezulluar – për korrupsion.

Sarkozy, 66 vjeçar, u shpall fajtor për përpjekjen për të korruptuar një gjyqtar Gilbert Azibert, duke ofruar një punë prestigjioze në Monako në këmbim të informacionit në lidhje me një hetim penal në partinë e tij politike.

Ish-avokati i Sarkozy, Thierry Herzog dhe Azibert morën të njëjtën dënim.

Sarkozy mund ta shërbejë dënimin në shtëpi.

Në vendim, gjykatësi tha se Sarkozy mund të vuante arrest shtëpiak. Ish-presidenti pritet ta apelojë vendimin.

Kjo është një pikë referimi ligjore për Francën e pasluftës. Precedenti i vetëm ishte gjyqi i paraardhësit të krahut të djathtë të Sarkozy, Jacques Chirac, i cili mori një dënim me dy vjet pezullim në 2011 për rregullimin e vendeve të falsifikuara në Bashkinë e Parisit për aleatët politikë kur ai ishte kryebashkiak i Parisit. Chirac vdiq në vitin 2019.

Prokurorët kërkuan një dënim me katër vjet burgim për Sarkozy, gjysma e të cilit do të pezullohej, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Çështja u përqëndrua në bisedat midis Azibert dhe Herzog, të cilat u regjistruan nga hetuesit duke kërkuar pretendimet se Sarkozy pranoi pagesa të paligjshme nga trashëgimia e L’Oreal Liliane Bettencourt për fushatën e tij presidenciale në 2007.

Sarkozy pritet gjithashtu të dalë në gjyq në një çështje të veçantë, nga 17 marsi deri më 15 prill, e cila lidhet me të ashtuquajturën çështje Bygmalion.

Ai akuzohet për mashtrim të tepruar në fushatën e tij presidenciale në 2012. Ai kishte shërbyer si president që nga viti 2007 – por oferta e tij për rizgjedhje 2012 ishte e pasuksesshme.

Sidoqoftë, ai mbetet popullor në qarqet e krahut të djathtë, një vit larg zgjedhjeve presidenciale, transmeton Klan Kosova.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT