Te qenit i pavarur dhe te pasurit nje biznes privat eshte nje nga trendet e dites se sotme.Dhe, nese kesaj i shtojme faktin se behet fjale per figura publike te njohura, e pse jo! Pas karrieres se tyre ne boten e spektaklit ,shume femra VIP , kane zgjedhur te shfrytezojne me figuren e tyre me se mire nje biznes privat.

Ata kane vene ne prove aftesite e tyre si “busineswoman’’ ,te cilat i jane drejtuar botes se biznesit duke zgjedhur rruge te ndyshme ku te ‘’shkelqejne’’.

Te shumta jane bukuroshet shqiptare ,te cilat ja kane dal dhe kane arritur te krijojne nje tjeter sukses edhe ne kete fushe.Fama dhe emri qe ato kane ber pervec reklama ka qen faktori numer nje qe u ka sjelle atyre nje sukses, duke ditur qe fillimi eshte i veshtire.

Duhet te theksojme se nje biznes kerkon kapital te cilin jo te gjitha mund ta kishin,shtojme se te pasurit ne krah  te nje partneri sjell jo vetem mbeshtetje shpirterore dhe fat ne dashuri por edhe ne biznes.

Sot jane businesswomen te suksesesshme apo dhe ne hapat e para ,nder to permendim disa prej VIP-ave:

Alketa Vejsiu

This image has an empty alt attribute; its file name is 640-0-5bf171b6f02e7.png

Moderatorja bukuroshe, ka dhe nje biznes te sajin nuk eshte vetem nje figure e dashur dhe famshme e televizionit Klan,si nje drejtuese e shume show-ve te njohur.Ajo njihet per martesen e lumtur qe ka me biznesmenin Adrian ,me te cilin ka dy femije se bashku, edhe pse e rezervuar per jeten e saj private.
Alketa ka zgjedhur te jete organizatorja e eventeve te njohura te vip-ave dhe me gjere duke perfshire dasma,ditelindje,festa beqarie, ku Adriani ka qene shtylla e nisjes se ketij hapi.

Se fundmi, dasma e Marines me Getoarin dhe festa e beqarise e Xhensila Myrtezajt u oraganizuan nga Alketa me stafin e saj.

Zaimina Vasjari

This image has an empty alt attribute; its file name is 640-0-5bf171b596d8b.jpg

Zajmina ,vendosi te hape nje dyqan me veshje klasi dhe provokuese ne emer t saj, pas shkeputjes nga bota e muzikes.Fal mbeshtetjes se bashkejetuesit te saj ,tani me prej 12 vitesh me biznesmenin e njohur Klodian Asllani , mori hapin per te hyre ne biznes.

Per stilin e saj estravagant ne daljet e shumta ne skene,te cilat zgjodhi t’i kishte pjese te butikut te saj te suksseshme, u spikat me shume Zai. Ajo nuk nguron te pozoje serish per te reklamuar veshjet nga dyqani i saj ,edhe pse Zajmina eshte ne pritje te embel te nje bebeje , pra mund te themi pa dyshim se eshte nje mami shume e bukur.

Andrra Destani

This image has an empty alt attribute; its file name is 640-0-5bf171b939d75.jpg

Me e reja qe do te nise rrugetimin e saj ne boten e biznesit eshte bashkeshorja bukuroshe e Sinan Hoxhes. Sipas burimeve investimi  ka qen i madh afersisht 600 mije euro, por vetem sot ka dale lajmi se behet fjale per nje butik.

Pervec suprizave te shumta,duket se dashuria e kengetarit te njohur per nusen nuk paska fund,derisa ka zgjedhur te investoje edhe kete shume marramendese. Butiki i cili do te hapet se shpejti do te kete shume stil dhe elegance, pasi edhe bukuroshja Andrra njihet per stilin e saj ne te veshur.

Xhemi Shehu

This image has an empty alt attribute; its file name is 640-0-5bf171b86256c.jpg

Ne rrjetet sociale vihet re mungesa e fotove familjare ,pasi bukuroshja bionde Xhemi  , nuk ka preferuar te flase shpesh per jeten e saj private. Xhemi ka edhe nje biznes privat te sajin , pervecse eshte moderatorja bukuroshe dhe aktorja e puntave gazmore ne “Portokalli”.

Administratori i nje shtypshkronje ne Tirane , fatlumi Ervin Sula ka arritur te rrembeje zemren e bukuroshes. Ai ka preferuar t’i jap  bashkeshortes edhe suksesin ne biznes , padyshim pervec ngrohtesise familjare. Xhemi aktualisht ka nje SPA te sajen nga ku ben shpesh edhe reklamime nepermjet statuseve ne rrjetet e saj sociale./pamfleti

Adelina Berisha

This image has an empty alt attribute; its file name is maxresdefault-10-1024x576.jpg

Duke treguar edhe unazen super te shtrenjte, Adelina deklaroi vete nga mori propozimin e fejeses ne Vjene.Identiti i tij me ne fund u zbulua,avokati me i pasur ne Maqedoni qe tani eshte bashkeshorti i saj,eshte Serjoza Markov.

Riselda Sejdia

This image has an empty alt attribute; its file name is 333744.jpg

Vertete ka njerez te varfer ne Shqiperi te cilet nuk kane ku kalojne naten por ka edhe njerez te cilet ushqehen me luge floriri.

Riselda Sejdia ,pedagoge e Universistetit te Arteve eshte nje rast i tille.

Per shkak te marteses me biznesmenin Ajdin Sejdija, i  cili eshte nje nder njerezit me te pasur ne vend vjen luksi i  shfrenuar ne te cilin jeton dhe pasuria e saj.

Udhetimet e largeta e deri tek ushqyerja me luge floriri bejne qe Riselda te jete nje nder persozhet me te ndjekura ne Instagram ,ku dhe reklamon jeten e saj te shtrenjte.