Argjentina e ka mposhtur Brazilin me rezultat 1-0 në finalen e Copa America të zhvilluar në stadiumin “Maracana”.

Dy kombëtaret më të njohura të Amerikës Jugore, në finale të Copa America, zhvilluan një lojë shumë fizike dhe me shumë ndërprerje, ku nuk munguan as ndërhyrjet brutale.

Brazili në fillim të ndeshjes rrezikuan me dyshen Neymar-Richarlison, por asnjëri nuk arritën të shënojnë.

Në minutën e 22-të, një aksion shumë i bukur i Argjentinës, ku De Paul jep një pasim nga 40 metra, duke e vënë Angel di Marian përballë me portierin, i cili me mjeshtri e parabolloi duke shënuar për 1-0.