Gjuriq thotë se Beogradi po e pret Prishtinën që ta themelojë Asociacionin…

Marko Gjuriq ka thënë sot në Beograd se janë në pritje të Prishtinës, që në pajtim me marrëveshjen e nënshkruar, në afat sa më të shkurtër të nxjerr dekretin për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Këto komente, shefi i zyrës për Kosovën i ka bërë pas takimit me të dërguarin për Evropën Juglindore në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, ambasadorin Kristian Helbah, transmeton lajmi.net.

“Lëvizjet e njëanshme të Prishtinës, siç është ligji për Trepçën, përbën një kërcënim konstant për stabilitetin politik në Kosovë dhe efikasitetin e dialogut me Beogradin”, ka thënë ai.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT