Gjunjëzohet Athinën, raportohet për të vdekur (Video)

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë të paktën gjashtë persona të zhdukur në periferitë e Athinës, pas përmbytjeve të mëdha që vranë 16 persona. Disa rrugë janë rihapur në qytetet më të goditura, por shkollat dhe shërbimet e tjera publike mbeten të mbyllura.Shumë njerëz janë të pastrehë pasi shtëpitë e tyre janë përmbytur.

Sipas autoriteteve lokale, stuhitë shkaktuan “dëme biblike” pasi rrugët u shndërruan në rrëke balte dhe mbeturinash. Makinat janë bllokuar në baltë dhe qindra shtëpi janë përmbytur.

Dhjetëra njerëzit janë zhdukur -tha Nikos Toskas, ministri i Rendit dhe Mbrojtjes së qytetarëve -Numri i të vdekurve mund të rritet. Moti i keq parashikohet të vazhdojë deri në fundjavë. ”

Fotografitë nga Mandra janë tronditëse. Shumica e lagjeve të përmbytura me baltë të tmerrojnë. Shtëpitë e shkatërruara, makinat e shpërndara dhe banorët e zonës përpiqen shpëtojnë dhe ato pak gjëra që i kanë mbetura pas tragjedisë kombëtare.

Ndërsa rrugët u kthyen në lumenjtë balte, rrymat morën me vete makinat dhe i hodhën grumbull njëra mbi tjetrën.

Dymbëdhjetë njerëz të vdekur, katër gra dhe tetë burra u gjetën pranë Mandrës, një qytet i vogël në periferi të Athinës, që u godit rëndë nga përmbytjet. Trupat e dy burrave të tjerë u nxorën nga deti.

Kryeministri Alexis Tsipras ka shpallur zi kombëtare për “përmbytjet shkatërrimtare”.Moti i keq pritet të vazhdojë deri të enjten. /syri.net/