Gjermani: Kush nuk e pranon karantinën do të mbahet në qendra paraburgimi

Gjermanët që refuzojnë të karantinohen pasi rezultojnë pozitiv ndaj Covid do të mbahen në qendrat e paraburgimit sipas rregullave të reja të përgatitura nga autoritetet rajonale. Shteti lindor i Saksonisë ka konfirmuar planet për të ndërtuar një kamp refugjatësh i cili do të shërbejë si vend izolimi.

Shteti rajonal pretendoi se struktura do të përdoret vetëm për njerëzit që kanë shkelur vazhdimisht rregullat e mbylljes rreth vetë-izolimit. Baden-Württemberg në Gjermaninë jug-perëndimore do të përdorë dy dhoma spitali për të ndaluar shkelësit e tjerë, të cilët do të ruhen nga policia. Sipas DailyMail, në Brandenburg, autoritetet do të përdorin një pjesë të një qendre refugjatësh, ndërsa Schleswig-Holstein do të përdorë një zonë brenda një qendre ndalimi për të mitur.

Ekspertët ligjorë thanë se qeveritë e shtetit kanë kompetenca për të ndaluar njerëzit për shkeljen e rregullave të karantinës sipas Aktit të Mbrojtjes së Sëmundjeve, i miratuar nga Bundestagu Gjerman Marsin e kaluar dhe rinovuar në Nëntor. Plani është kritikuar gjerësisht, me deputeten e AfD Joana Cotar akuzuar qeverinë e Saksonisë për ‘eximin e shumë Orwellian.

Autoritetet gjermane janë vënë nën kritika për menaxhimin e tyre të pandemisë, me propozime për të imponuar mandatet kombëtare të vaksinave në një përpjekje për të kontrolluar virusin. Kjo vjen ndërsa Kancelarja Angela Merkel konsideron vendosjen e një mega-bllokimi dhe pezullimin e transportit publik pasi shkaktoi një reagim publik në Mbretërinë e Bashkuar duke e quajtur variantin e ri të Covid, virusin Britanik.

Vendet në Evropë po përgatiten për ndikimin e variantit të ri të Covid-19, i cili ka bërë që rastet e përditshme të rriten në mënyrë drastike në MB, duke rritur numrin e shtrimeve në spital dhe përfundimisht vdekjet.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT