Futbollisti nga Skenderaj nuk pranon të luaj kundër Kosovës

Mesfushori i lindur në Kosovë Perparim Hetemaj nuk do të luajë për ekipin kombëtar finlandez në ndeshjet kualifikuese e tij të Kupës së Botës kundër Kosovës në shtator, tha të mërkurën Finland trajneri Hans Backe.

Kosova u pranua si anëtar i organit të FIFA në maj, janë shkak për të bërë debutimin e tyre ndërkombëtare në këtë ndeshje.

Backe u tha gazetarëve në Helsinki se Hetemaj nuk do të luajë për arsye personale, dhe të dy do të diskutojnë të ardhmen e Hetemaj pas ndeshjes.

“Ne patëm një bisedë, dhe ai tha se unë nuk dua të luaj kundër vendit tim. Është një situatë shumë e vështirë dhe unë plotësisht e respektoj vendimin e tij, por gjithashtu edhe Finlanda është vendi i tij ku ai edhe jeton”, ka thënë Backe. Kosova fitoi pavarësinë nga Serbia në vitin 2008.

FIFA nuk kanë vendosur ende nëse lojtarët kosovarë të cilët kanë luajtur tashmë për një tjetër ekip kombëtar do të lejohet për të ndërruar kombësi, por duke mos luajtur ne këtë ndeshje i jep mundësi Hetemajt të largohet.

Hetemaj, i cili luan në Serie A të Italisë anë Chievo, bëri debutimin e tij ndërkombëtare për Finlandë në 2009.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT