Francë, kapen 22 shqiptarë klandestinë në një autofrigorifer

Policia franceze zbuloi në një autofrigorifer 22 shqiptarë klandestinë, të gjithë nga Shqipëria e Kosova.
Drejtuesi i mjetit, një shtetas rumun së bashku me gruan e tij u vunë në pranga dhe akuzohen se janë pjesë e një rrjeti trafikantësh të qenieve njerëzore.
Në fakt klandestinëve u hapi derën e kamionit vetë drejtuesi i tij, në momentin që mbërriti në terminalin e Ouistreham në Francë dhe vetëm pak minuta e ndanin nga nisja drejt Portshmouth në Angli.
Drejtuesi i kamionit që ligjërisht transportonte portokalle dhe mandarina, por kishte fshehur 22 shqiptarë, është detyruar të hapë dyert nga frika se ata mund të vdisnin brenda autofrigoriferit, ku kishin tre orë pa ajër dhe në të ftohtë, ndërsa mes tyre ishte dhe një fëmijë.
“Ishte ftohtë dhe ne ishim të frikësuar për vdekje”, tha një prej klandesinëve për policinë franceze.
Prokurorët që nisën hetimet për rrjetin e trafikimit të qenieve njerëzore thanë se ishte e tmerrshme të mësoje se 22 persona mbijetuan tre orë pa ajër, ndërsa arrestimi i shtetasit rumun dhe gruas se tij është vetëm një hallkë e këtij trafiku.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT