Fotografi i njohur nga Drenica sjell pamje të bukura nga Liqeni i Batllavës (VIDEO)

Liqeni i Batllavës është një liqe i cili ndodhet në territorin e komunës së Besianës fare pranë fshatit Orllan.

Liqeni i Batllavës është i thellë maksimum 48 metra. Në këtë liqe është një central për nxjerrjen e ujit. Ai ka tri nivele (në fund, në mes dhe afër sipërfaqes së ujit). Uji më i mirë është nga mesi. Uji nga centrali, pastaj shkon në fabrikën që është në një mal aty afër. Atë e ruan KFOR-i. Aty uji futet për pastrim, klorifikim dhe pastaj shpërndahet nëpër dy gypa. Njëri gyp shkon për në Prishtinë (Gjysma e Prishtinës furnizohet me të,) që ka kapacitet prej 1000 litra në sekondë. Tjetri gyp shkon për në Podujevë që ka kapacitet prej 250 litra në sekondë. Në një vit ujësjellësi nga Liqeni nxjerr 34 milion tonë ujë. Batllava ka sipërfaqe 3,29 km²

Mjeshtri i fotografisë nga Skenderaj, Hilmi Veliu – Hilli ka shpërndar në llogarinë e tij në Facebook një video që paraqet bukuritë e këtij liqeni.

Drenicapress sjell për lexuesit e saj këtë video të bukur për Liqenin e Badovcit.

 

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

MË TË FUNDIT