Eurovizioni më i madh i të gjitha kohërave, sonte finalja

Suedia, Rusia dhe Italia janë tre favoritet për fitimin e Eurovizionit të 6-të, që do të mbahet sonte në darkë në Vjenë.
Në garën e sivjetshme, marrin pjesë një numër rekord vendesh. 27 vende përfshirë dhe Australinë, e cila është e ftuar për të garuar për herë të parë me rastin e 60-vjetorit.Festivali pritet të ndiqet nga 200 milionë shikues nëpërmjet televizionit.
Pretendenti kryesor për fitimin e festivalit është suedezi Mans Zelmerlow, ndjekur nga rusia Polina Gagarina dhe treshja italiane Il Volo. Vitin e kaluar, festivali u fitua nga Conchita Wurst.
Përfaqësuesja e Shqipërisë, Elhaida Dani do të performojë në natën finale e parafundit në radhën e 27 finalistëve.

Finalistët:

Slloveni: Here For You sung by Maraaya

Francë: N’oubliez Pas sung by Lisa Angell

Izrael: Golden Boy sung by Nadav Guedj

Estoni: Goodbye To Yesterday sung by Elina Born & Stig Rästa

Mbretëria e Bashkuar: Still In Love With You sung by Electro Velvet

Armeni: Face The Shadow sung by Genealogy

Lituani: This Time sung by Monika Linkytė and Vaidas Baumila

Serbi: Beauty Never Lies sung by Bojana Stamenov

Norvegji: A Monster Like Me sung by Mørland & Debrah Scarlett

Suedi: Heroes sung by Måns Zelmerlöw

Qipro: One Thing I Should Have Done sung by John Karayiannis

Australi: Tonight Again sung by Guy Sebastian

Belgjikë: Rhythm Inside sung by Loïc Nottet

Austri: I Am Yours sung by The Makemakes

Greqi: One Last Breath sung by Maria Elena Kyriakou

Mali i Zi: Adio sung by Knez

Gjermani: Black Smoke sung by Ann Sophie

Polani: In The Name Of Love sung  by Monika Kuszyńska

Letoni: Love Injected sung by Aminata

Rumani: De La Capat/ All Over Again sung by Voltaj

Spanjë: Amanecer sung Edurne 

Hungari: Wars For Nothing sung by Boggie

Gjeorgji: Warrior sung by Nina Sublatti

Azebajxhan: Hour Of The Wolf sung by Elnur Huseynov

Rusi: A Million Voices sung by Polina Gagarina

Shqipëri: I’m Alive sung by Elhaida Dani

Itali: Grande Amore sung by Il Volo

- Advertisement -

MË TË FUNDIT