Ëmbëlsirë me biskota

200 g biskota 100 g gjalpë 50 g kakao kremi: 400 g ajkë e ëmbël 400 ml krem pana Hopla 400 g fruta pylli 150 g sheqer 10 g xhelatinë

Përgatitja:

Në fillim shkrihet gjalpi bashkë me kakaon, pastaj ua shtojmë biskotave të grimcuara. Këtë masë e hedhim në tepsi dhe e lëmë në frigorifer. Në enë vendosim frutat e pyllit, bashkë me sheqerin dhe i ziejmë për 10 minuta.

Më pas i bluajmë dhe i lëmë të ftohen. Xhelatinën ua shtojmë frutave të pyllit. Kremin Hopla e përziejmë me mikser derisa masa të bëhet e trashë, pastaj shtojmë ajkën dhe frutat e pyllit. I përziejmë mirë dhe masën e vendosim mbi biskotat dhe e lëmë dy orë në frigorifer.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT